Logo EurActiv.com.tr

GE’nin yeni 2.75-103 rüzgar türbini Hollanda’da hizmete girdi

Bookmark and Share

16.03.2011
Yeni teknolojilerleile güçlendirilen ürün, daha yüksek yıllık enerji üretimi sayesinde müşterilerine önemli bir değer artışı sunuyor.

 

GE’nin ilk 2.75-103 rüzgar türbini kısa süre önce Hollanda’nın Wieringermeer şehrindeki Hollanda Enerji Araştırma Merkezi (ECN) rüzgar çiftliğinde hizmete girdi. 

 

Elektrik sistemine yönelik geliştirilmiş özelliklere ve GE’nin 50,2 metrelik patentli pervane tasarımına sahip olan yeni türbin, 2.5-100 türbine oranla 7,5 m/sn ile yıllık enerji üretiminde (YEÜ) %9’un üzerinde artış sağlamaktadır. Bir adet 2.75-103 rüzgar türbini ile yaklaşık 2000 ev için enerji temin edilebilmektedir.

 

GE Avrupa Yenilenebilir Enerji  Genel Müdürü Stephan Ritter, “Geçen yıl tanıttığımız yeni 2.75-103 rüzgar türbininin ilk örneğini tam olarak işletmeye aldık ve bu yaz elektrik temin etmeye başlayacak şekilde hazırladık.  Bu ürün portföyümüzde önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. 2.75MW türbinin ana tasarımı 2.5 MW serisine dayanmaktadır ve bu seri üzerinde, evrimsel ürün stratejimizi, yani müşterilerimiz için kanıtlanmış performans ve güvenilirliğin üzerine ekleyerek değer oluşturma stratejimizi yansıtan bazı küçük elektriksel değişiklikleri içermektedir,” dedi.

 

GE’nin 2.75-103 ürünü, GE’nin aerodinamik alanındaki en yeni gelişmeleri, daha düşük gürültü üretimi ve güçlü performans sunan 50,2 metrelik tescillipervane tasarımını kullanmaktadır.  103 metrelik rotora sahip yeni rüzgar türbini, IEC* Sb ve DIBT WZ2 standartları için optimize edilmiştir. 75, 85 ve 98 metre göbek yüksekliğine sahip 50 ve 60 Hz uygulamalarda kullanılabilmektedir.

 

GE’nin tüm dünyada sunulan 2,5 MW serisi türbini 1.5MW serisi platformun kanıtlanmış performansı, kullanılabilirliği ve güvenilirliği üzerine inşa edilmiştir. Düşük rüzgar hızlarında bile kullanılabilen ve çok farklı rüzgar sahalarında kullanılabilen bu türbin modeli dünyanın en büyük projelerinde yer almaktadır: Cogealac rüzgar çiftliğiyle birlikte Avrupa’nın en büyük kıyı projesini oluşturan CEZ Romanya’nın Fantanele projesinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde inşaatı devam eden Caithness Energy’nin Sheperds Flats rüzgar projesinde kullanılmaktadır. 

 

 

Resim için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

http://www.genewscenter.com/<wbr></wbr>ImageLibrary/detail.aspx?<wbr></wbr>MediaDetailsID=3587

 

GE hakkında

GE (NYSE: GE) dünyanın en büyük zorluklarını çözmeye odaklı, farklı alanlarda faaliyet gösteren yenilikçi bir teknoloji firmasıdır. Uçak motorları ve Enerji üretiminden finansal hizmetlere, sağlık hizmetlerine ve televizyon programı yapımına kadar farklı alanlarda 100'den fazla ülkede, dünya genelindeki yaklaşık 300.000 çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için şirketin web sitesini ziyaret ediniz: www.ge.com.

GE doğal kaynakların etkin kullanımını sağlayan teknolojiler geliştirip yayarak enerji sektörüne hizmet etmektedir. 90.000 global çalışanı ve 2010 yılına ait 38 milyar dolarlık geliriyle GE Energy (www.ge.com/energy), elektrik üretme ve enerji sunma teknolojilerinde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biridir. GE Power & Water, GE Energy Services ve GE Oil & Gas şirketlerinden oluşan GE Energy, kömür, petrol, doğal gaz ve nükleer enerji, su, rüzgâr, güneş ve biyogaz gibi yenilenebilir kaynaklar ve diğer alternatif yakıtlar dâhil enerji endüstrisinin tüm alanlarında entegre ürün ve hizmet çözümleri sağlamak için birlikte çalışmaktadır.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics