Logo EurActiv.com.tr

Hollanda vatandaşı olmak artık çok zor

Bookmark and Share

31.12.2010
Hollanda'da yeni yılda yabancıları zorlu bir dönem bekliyor. Aşırı sağcı Geert Wilders'ın lideri olduğu Özgürlük Partisinin (PVV) dışarıdan desteklediği sağ azınlık hükümeti, bir yandan uyum politikalarıyla ilgili bütçelerde kısıtlama yaparken, diğer yandan vatandaşlığa geçiş harçlarına zam kararı verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni tarifede tek kişilik harçlar 567 avrodan 789 avroya, iki kişilik (karı,koca) harçlar ise 719 avrodan 1008 avroya yükseltilecek. Bakanlığın yazılı açıklamasında, küçük çocuklar için ödenen harç miktarının ise 85 avrodan 116 avroya çıkacağı belirtildi. Zamların, Göç ve Vatandaşlık Dairesiyle (IND) diğer kurumların artan işlem maliyetlerine paralel olarak yapıldığına işaret edildi. 

Dil ve uyum sınavı zorlaştırılacak

Öte yandan, Hollanda'ya aile birleşimi yoluyla gelmek isteyenlerin kendi ülkelerinde girmek zorunda oldukları dil ve uyum sınavının seviyesinin de yükseltileceği bildirildi.
1 Nisan 2011 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak olan değişiklikle "Hollandaca konuşma sınavı" seviyesinin yükseltileceği açıklandı. Sınava ayrıca "Okuma, yazma ve anlayarak okuma" isimli yeni bir bölüm de eklenecek.
 

Yabancıları zorlu süreç bekliyor

"Hollanda'da iki buçuk ay önce göreve gelen yeni hükümetin yabancılara dönük usandırma politikası yürüttüğünü" belirten Hollanda'da Türkler için Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Aydın Akkaya, yeni değişikliklerle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "harçlara yapılan zamlar ile uyum sınavının zorlaştırılmasının bu politikaların bir sonucu olduğunu" söyledi.

Özgürlük Partisinin (PVV) yabancılar karşıtı birçok isteğini koalisyon protokolüne soktuğunu ve bunları yavaş yavaş uygulattığını ileri süren Akkaya, "Hollanda'da yaşayan yabancıları zorlu bir süreç bekliyor. Bu süreç daha da kötüye gidecek" dedi. Bu ülkede yaşayan Türklerin Ankara Anlaşmasından doğan önemli haklarının bulunduğunu hatırlatan Akkaya, mevcut zamlar da dahil anlaşmalara aykırı bir durum gördüklerinde zaman kaybetmeden hukuki yollara başvurduklarını aktardı.

Akkaya, Ankara Anlaşmasının getirdiği haklarla ilgili durumu Hollanda içinde ve dışında gerekli yerlerde gündeme getirdiklerini belirtti. Azınlık hükümetinin uyumla ilgili bütçelerde de ciddi bir tasarruf düşündüğünü, bu çerçevede yabancılara dönük birçok sübvansiyonun durdurulduğuna işaret eden IOT Başkanı, bu hükümet döneminde yabancılarla ilgili olumlu bir yaklaşım görmediğini, durumun her geçen gün daha da kötüleştiğini sözlerine ekledi. (Ajanslar)

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics