Logo EurActiv.com.tr

Karaköy Balık Pazarı, tazelik ve hesaplılıkta iddialı

Bookmark and Share

15.09.2011
İstanbul’un önemli balık pazarlarından biri de Karaköy Balık Pazarı’dır. Galata Köprüsü’nün Karaköy ayağındaki çarşıda 20 dükkân balık tüketicisine hizmet veriyor. Çarşı esnafı, balığın burada İstanbul’un diğer balık çarşılarından daha taze ve hesaplı olduğunu ileri sürüyor. Karaköy Balık Pazarı sadece balık almaya gelenlerin değil, balık tutmaya gelenlerin de av malzemesi satın aldıkları bir mekân. (Haber: Deniz Toprak, Fotoğraf: Romario Özsavidis/MİHA)

Euractiv.com.tr

Av yasağının kalkmasından sonra yakalanan balıklarının tezgâhlardaki yerlerini alması balık pazarlarındaki hareketliliğin artmasını sağladı.  Şu günlerde Karaköy Balık Pazarı’nda özellikle palamut, istavrit, hamsi gibi balıklar satılıyor. Palamutun tane fiyatı 8-10 lira, hamsi kg/7 lira, istavrit kg /8 lira liradan satılıyor.

Çarşı balıkçıları ısrarla burada balıkların çok ucuz ve çok taze olduğu iddia ediyor. Çarşıda 45 yıllık geçmişi olan Mustafa Sancaktar şöyle konuşuyor:

“Karaköy Balık Çarşısı’nın İstanbul’daki diğer balık çarşılarından farkı, burada daha ucuz ve daha taze balık satılmasıdır. İnsanlara taze balık satmak için gece ikide balık halinden balıkları alarak sabah erken çarşıya geliyoruz. Balığın en ucuzu ve tazesi Karaköy Balık Çarşısı’ndadır. Hamsi 7 lira, palamut 8, istavriti 15 liradan satıyoruz. Karaköy Balık Çarşısı’na balık almaya gelenlere özellikle hafta içi sabah gelmelerini tavsiye ederim. Çünkü Cuma akşamından itibaren yoğun olur çarşı.”

Mustafa Bayraktar 45 yıldır çarşıda önemli bir değişiklik olmadığını ve çarşının bu halinin korunması gerektiğini vurguluyor. Karaköy Balık Pazarı esnafından Samet Balyemez ise balık olarak hamsi, istavrit ve palamudun şuan tam mevsiminin olduğu belirterek şunları söylüyor:

“Şu an hamsi, istavrit ve palamutun mevsimidir. Gelen müşteriler de bunları tercih ediyor ve bizde bunları tavsiye ediyoruz. İddialıyız; yazın İstanbul halkı balığın en ucuzunun burada satıldığını bilmiyor. Bizim fiyatlarımız Beşiktaş, Beyoğlu gibi öteki balık çarşılarından daha ucuzdur.”

Karaköy Balık Pazarı sadece balık almaya gelenlerin değil, balık tutmak için av malzemeleri satın almaya gelenlerin de mekânıdı. Karaköy Balık Pazarı’nın girişinde olta malzemeleri satan dükkânlarla balık ekmek satan seyyar satıcılar göze çarpıyor.

© EurActiv 2007-2015. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics