Logo EurActiv.com.tr

AB-Türkiye ilişkisinin ekonomik ve kültürel yönleri Brüksel’de masaya yatırıldı

Bookmark and Share
AB ve Türkiye bayrakları

19.05.2009
Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu (LSE) Avrupa Enstitüsü Çağdaş Türk Araştırmaları Kürsüsü ve TR PLUS – Centre for Turkey in Europe tarafından Aydın Doğan Vakfı sponsorluğunda düzenlenen “Avrupa’da Türkiye’yi tartışmak: Ekonomik Beklentiler ve Kültürel Zorluklar” konulu seminerde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkisinin ekonomik ve kültürel yönleri masaya yatırıldı.

Haber

Prof. Şevket Pamuk ve Prof. Binnaz Toprak’ın konuşmacı olarak yer aldığı seminer, bugün (19 Mayıs 2009) Brüksel’deki Uluslararası Basın Merkezi (IPC) binasında düzenlendi.

Çok sayıda uluslararası düşünce kuruluşu görevlisi, yabancı medya, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu yetkilisi tarafından izlenen seminerde Prof. Şevket Pamuk, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde karşılaşacaği sorunların ve AB ülkelerinde Turkiye ile ilgili olarak oluşan  tereddütlerin ekonomik ve mali
konularda degil, kültür ve kimlik konularında ortaya çıktığını vurguladı. Prof. Binnaz Toprak ise seminerde, tüm Islam coğrafyasindaki tek sekuler ve demokratik ülke olarak Turkiye'de din ve laiklik arasindak ilişkinin evrimini ve kadın sorunsalını ele aldı.

Seminerin, ana sponsorluğunu Aydın Doğan Vakfı, medya sponsorluğunu ise Euractiv.com üstlendi.

Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu (LSE) bünyesindeki Avrupa Enstitüsü’nde Çağdaş Türk Araştırmaları Kürsüsü Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Şevket Pamuk, Osmanlı İmparatorluğu, Ortadoğu ve Modern Türkiye’nin ekonomik tarihi konusunda önde gelen bir araştırmacıdır.

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı’nı yürütmekte olan Binnaz Toprak’ın Türkiye’de siyasi İslam ile ilgili pek çok kitabı bulunmaktadır. Toprak, son olarak Anadolu’nun 12 şehrinde kimlik sorusu ve toplumsal baskı üzerine Aralık 2008’de yayınladığı rapor ile medyada geniş ölçüde yer aldı.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics