Logo EurActiv.com.tr

Çağlayan'dan vize uygulamasına tepki: 'AB insanlık suçu işliyor'

Bookmark and Share

19.09.2012
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin 17 yıldır AB ile Gümrük Birliği anlaşması içinde olduğunu, ihracatının yarını Avrupa'ya yaptığını hatırlatarak, buna karşın Türk iş adamlarına vize uygulanmasının Türkiye'ye karşı 'insanlık suçu' olduğunu ifade etti.

Avusturya Ticaret Odası'nda düzenlenen 'Forum Türkiye' programında konuşan Zafer Çağlayan, 'Dünyanın çevresini 26-27 kez dolaştım. İşadamları ve sivil toplum kuruluşları ile ayak basmadık ülke bırakmadık. Afrika'da 13 ülke ziyaret ettim, sadece Libya'ya 12 kez gittim, haftaya Güney Afrika ve Mozambik'e gideceğim' dedi. Çağlayan, iş dünyasından geldiğini hatırlattı ve siyasetten sonra iş hayatına döneceğini dile getirdi.

Türkiye'nin başarıyı kolay elde etmediğini kaydeden Çağlayan, 'Ülkemde geçmişte siyasi istikrar sorunu vardı, 2001 yılında tarihinin en büyük iç krizini yaşadı. Milyonlarca insan işini kaybetti, mali disiplinimiz aynı bugün Avrupa'da olduğu gibi çok kötüydü. Ancak ülkemiz bugün çok önemli başarılar elde etti' dedi. Çağlayan, 'Türkiye Avrupa'daki firmalara üretim, yatırım ve bölgesel yönetim üssü olma imkanı sağlamaktadır' diyerek Avusturya'nın doğrudan yatırımlarını ve Türkiye'ye ilgisini övdü.

Konuşmasında 'Avrupa'nın samimiyetsiz ve iki yüzlü politikası ve Avusturya'daki kimi bakanların Türkiye karşıtlığı bizi üzmüştür' ifadelerini kullanan Çağlayan, ticaretin her kapıyı açacağını ve olaylara daha gerçekçi yaklaşılacağını söyledi. Çağlayan, işadamlarının Avrupa'ya seyahatlerinde vize almak zorunda kalmasına ise "17 yıldır Gümrük Birliği anlaşması yapacağız, ihracatımızın yarısını Avrupa'ya yapacağız. Buna karşılık malların serbest dolaştığı bir ortamda malın sahibi olan iş adamına vize uygulayacaksınız. Bu bir insan hakları ihlalidir. Avrupa Birliği, Türkiye'ye karşı insanlık suçu işlemektedir' sözleriyle tepki gösterdi.

'EUROCHAMBRES tüm gücüyle çalışacak'

Programın açılış konuşmasını yapan Avusturya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Richard Schenz, Türkiye ile Avusturya arasındaki ticari ilişkilerinde daha alınacak çok yol olduğunu söyledi. Bugünkü toplam ticaret hacminin 2.2 milyar Êuro olduğunu belirten Schenz, hedefin Bakan Çağlayan'ın söylediği gibi 12,2 milyar Euro olması gerektiğini belirtti.

Schenz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve Avrupa Sanayi ve Ticaret Odaları EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun bir tasarı hazırlayarak, ürünleri Avrupa'ya gümrüksüz ve vizesiz giren işadamlarının kendilerinin vize sorunlarının çözümüne yönelik bir girişimde bulunacağını söyledi. Schenz, bu konuda EUROCHAMBRES olarak bu konunun çözümü için Avrupa Komisyonu nezdinde tüm gücüyle çalışılacağını dile getirdi.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics