Logo EurActiv.com.tr

Bağış: Fransa'nın tutumunda değişimin başladığını görüyoruz

Bookmark and Share

20.02.2013
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'ye katılım müzakerelerinde beş başlıktaki engelinden birini kaldıracağını açıklayan Fransa'ya ziyaretinden önce yaptığı açıklamalarda, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın yönetime gemesiyle birlikte Paris'in Türkiye'ye karşı hasmani tutumunda değişimler gözlendiğini söyledi.

Fransa, Türkiye'nin AB müzakerelerinde veto uyguladığı beş başlıktan biri olan 'Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' faslındaki engelini kaldıracağını açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta Ankara'da düzenlenen 71. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı'nda Fransa'nın kararını değerlendiren Bağış, 'İlerleme kelimesiyle yan yana gelmeyi unutan müzakere sürecine bu haber can suyu verdi. Ama böyle bir işaret geldi diye zil takıp oynamıyoruz. Ölümü gösterip sıtmaya razı eden yaklaşımlar Türkiye'nin kapısından geri dönecektir' demişti.

Paris ziyareti öncesinde Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Bağış, 'Türkiye'nin sürecini engellemenin bir mantığı yok. Hollande yönetiminden olumlu beklentilerimiz var' dedi.

Egemen Bağış, 'Sayın Sarkozy'nin yaklaşımı mantıksızdı. Ancak Fransız halkının onu ülkenin başına getirmek yerine balık tutmaya göndermesinden memnunum, çünkü bir ülkeyi yönetmek sağduyu gerektirir' ifadelerinde bulundu.

'X tarihinde üye olacaksınız' desinler

Türkiye'de AB üyeliğine kamuoyu desteğinde yaşanan düşüşün de kolayca tersine çevrilebileceğini belirten Bağış, 'Avrupa'nın yapması gereken, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili net bir tarih vermesi ve 'Türkiye tüm gereklilikleri yerine getirdiğinde, x tarihinde tam üye olacaktır' demesi. O zaman, bu sürece kamuoyu desteğini bir günde geri kazanırız' şeklinde konuştu.

Bağış, 'Türkiye bu kulübe katılmaya kararlıdır. Ancak katıldığımızda aynı zamanda bu kulübün kendisine çeki düzen vermesine yardımcı olmak istiyoruz' dedi.

Soykırımı inkar yasası

AB Bakanı, yasalaşması Ankara ile Fransa arasında geçtiğimiz yıl gerginliğe yol açan, ancak daha sonra Fransa Anayasa Konseyi tarafından iptal edilen, Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasayla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Türk halkının o dönemde bazı ürünleri, sırf isimleri Fransızca olduğu için tüketmeyi bıraktığını kaydeden Bağış, Türk şirketlerin de Fransızlarla ortaklık etmek istemediğini, çünkü bir Fransız şirketle ortak olmanın onlara fayda getirmekten çok bir yük olacağını düşündüklerini anlattı.

Fransız Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq'in geçtiğimiz ay Türkiye'ye yaptığı ziyaret ise, ticari ilişkilerde yeni bir dönemin sinyallerini vermişti.

Egemen Bağış, Paris temasları çerçevesinde Fransa'nın AB işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Bernard Cazeneuve ve İçişleri Bakanı Manuel Valls'in yanı sıra, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın diplomasi danışmanı Paul-Jean Ortiz ve Avrupa işleri danışmanı Philippe Leglise-Costa ile de bir araya gelecek.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics