Logo EurActiv.com.tr

Müzakerelerde 2.5 yıllık tıkanma sona eriyor: Fransa, 22. fasıldaki blokajı kaldıracak

Bookmark and Share

12.02.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile bir araya geldi. İki bakanın, 22. fasıl olan 'Bölgesel Politikalar' üzerindeki blokajın kaldırılması üzerinde mutabakata vardığı bildirildi. Fransa'nın, Türkiye'nin AB müzakerelerindeki bazı başlıklar üzerindeki blokajını kaldırması bir süredir gündemde olan bir konu.

EurActiv.com.tr

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Libya’ya Uluslararası Destek Konferansı'na katılmak için Fransa'nın başkenti Paris'i ziyaret etti ve burada Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile bir araya geldi.

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Fabius'un, görüşmeyle ilgili bir soru üzerine AB sürecinin de gündemde yer aldığını dile getirdiği ve 'Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' başlıklı 22. faslın müzakerelere açılması konusunda Türk tarafıyla mutabakat sağladıklarını açıkladığı bildirildi.

Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde engellenen 'Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' başlığı, bölgeler arasındaki sosyo-ekonomik farklılıkların azaltılmasına yönelik çalışmaları kapsıyor.

Avrupa Birliği, üye ülkeleri arasındaki sosyo-ekonomik farklılıklar ve ülkelerin kendi bölgeleri arasındaki dengesizliklerin azaltılması ile sosyo-ekonomik entegrasyon ve uyumu sağlamak için 'bölgesel politikalar' geliştiriyor.

'Yanlış anlaşılmalar' gölge düşürdü

Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalarda önümüzdeki dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu yönde ivme kazanacağını öngördüklerini kaydeden Davutoğlu, Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile görüşmelerinde, Paris'in, katılım müzakerelerindeki belirli fasıllarda uyguladığı blokajı kaldırılması konusunda anlayış zeminine ulaştıklarını aktarmıştı.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise 2012 Türkiye rapor taslağını açıklarken, Fransa'nın 22. fasıl olan 'Bölgesel Politikalar' başlığı üzerindeki blokajının yakın zamanda kalkabileceğini söylemişti.

Davutoğlu'nun 1-3 Şubat'ta düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda Fransız mevkidaşı ile bir araya gelmesi planlanmış, ancak bu buluşma gerçekleşememişti. Konferans öncesi Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Türkiye ve Fransa'nın, geçtiğimiz yıllarda ilişkilerine 'yanlış anlaşılmaların' gölge düşürdüğü iki dost ülke olduğu ve Fransa'nın, AB ile Türkiye arasındaki bağların güçlendirilmesine yardımcı olacağı belirtilmişti.

'Türkiye gibi Fransa da bu ilişkilerin sağlam bir temel üzerinde gelişmesini istemektedir' denilen açıklamada AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin şu anda hak ettiği düzeyde olmadığı kaydedilmişti.

17. fasıl da gündemde

Fransa'nın blokaj uyguladığı başlıklar arasından, 17. fasıl olan 'Ekonomik ve Parasal Politikalar' başlığındaki engelin de kaldırılabileceği belirtiliyor.

Fransa'nın 'Tarım ve Kırsal Kalkınma' (11. fasıl), 'Mali ve Bütçesel Hükümler' (33. fasıl) ve 'Kurumlar' (34. fasıl) başlıklarında da blokajı bulunuyor.

Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ülkelerinin büyükelçilerine verdiği akşam yemeğinde son beş dönem başkanlığında, yani 2.5 yılda hiçbir faslın müzakereye açılmamasını 'saygısızlık' olarak değerlendirmişti.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics