Logo EurActiv.com.tr

Erdoğan: 'AB konusunda bir yere kadar sabredeceğiz'

Bookmark and Share

10.09.2012
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'da yaşayan 5 milyon kadar Türk bulunduğuna dikkat çekerek 'Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin doğal bir üyesi' olduğunu ifade etti, ancak katılım sürecinde hiçbir ülkenin Türkiye'ninki gibi bir süreçle karşılaşmadığını belirterek 'Bir yere kadar sabırlı olacağız. Ancak o aşamayı geçince, durumu aydınlığa kavuşturacağız ve ona göre karar vereceğiz' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CNN'de gazeteci Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı. Erdoğan, verdiği mülakatta Türkiye'nin Avrupa Birliği süreciyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Amanpour'un, Türkiye'nin tüm çabalarına rağmen neden hala Avrupa Birliği'nin dışında olduğu sorusuna 'Her zaman çok büyük bir nüfusunuz var diyorlar. Ancak söylenmeyen bir şey var. Hiçbir zaman Müslüman olduğumuz gerçeğiyle yüzleşip yüzleşip, 'Siz Müslümansınız. Bu sebeple sizi kabul etmiyorsunuz' demiyorlar' şeklinde cevap veren Erdoğan, Euro krizine dikkat çekerek Türkiye'nin şu anda pek çok AB ülkesinden daha güçlü olduğunu ifade tti.

Başbakan, 'Yapmamız gereken şeyler olan alanlarda hala bariyerlerle, engellerle karşılaşıyoruz' dedi.

Amanpour'un, 'Hala AB'ye katılmak isteyip istemedikleri' sorusuna verdiği yanıtta, şu anda AB üyesi ülkelerde yaşayan, 3 milyonu yalnızca Almanya'da olmak üzere 5 milyon Türk bulunduğunun altını çizen Erdoğan, 'Biz Avrupa Birliği'nin doğal üyesiyiz' dedi.

Erdoğan, 50 yıl önce Almanya'nın, Türk işçileri kendi davet ettiğini belirterek, 'Ancak aradan 50 yıl geçti ve biz Avrupa Birliği'nin eşiğinde bekledik. Hiçbir ülke böyle bir şeyle karşılaşmadı. Bir yere kadar sabırlı olacağız. Ancak o aşamayı geçince, durumu aydınlığa kavuşturacağız ve ona göre karar vereceğiz' şeklinde konuştu.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics