Logo EurActiv.com.tr

Fransa ile AB arasında 'günah keçisi' tartışması

Bookmark and Share

25.06.2013
Avrupa Komisyonu ile Fransa arasında ekonomide korumacılık tartışmasıyla başlayan gerilim artıyor. Fransız bir bakanın 'Avrupa Birliği felç oldu. Ekonomideki gereksinimlerin hiçbirine yanıt vermiyor' sözlerine Avrupa Komisyonu'ndan 'Başınızdaki sorunlar için günah keçisi aramayı bırakın' yanıtı geldi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun, Fransa'nın, sinema ve müzik ürünlerinin AB-ABD serbest ticaret anlaşması (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı- TTIP) müzakerelerinin dışında tutulması konusundaki ısrarını 'gericilik' olarak nitelemesiyle  Brüksel ile Paris arasında başlayan tartışmada gerilim tırmanıyor.

Barroso'nun sözleri Fransa hükümetinin büyük tepkisini çekmiş, Cumhurbaşkanı François Hollande da 'bu sözlere inanamadığını' söylemişti.

Haftasonu Fransa'nın güneyindeki Villeneuve-sur-Lot'da düzenlenen ara seçimde aşırı sağın yükselişe geçmesi üzerine Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg, Avrupa Komisyonu'nun vatandaşların çıkarını savunamadığını, bu sebeple de aşırı sağı ve popülist hareketleri körüklediğini söylemişti.

Montebourg'a ilk yanıt, Avrupa Komisyonu'nun iç pazardan sorumlu Fransız üyesi Michel Barnier'den geldi. 'Sayın Bakan Montebourg'un söylemeye çalıştığı şey hem yanlış, hem de absürd' dedi.

France 2 kanalına konuşan Barnier, 'Artık burama kadar geldi. O yüzden biraz sinirli konuşacağım. Ülkemdeki bakanların, hem sağdan hem de soldan siyasetçilerin, sürekli olarak başlarına gelenlerin başkasının suçu olduğunu söylemesinden ve günah keçisi aramasından bıktım' şeklinde konuştu.

Sosyalist bakana Barroso'nun tepkisi de aynı sertlikte oldu.

Barroso, 'Bazı siyasetçiler Avrupa'ya saldırıp kendi sorunları için günah keçisi arayarak pek bir yol alamayacaklarını anlamalılar. Bazı solcu milliyetçilerin görüşleri, aşırı sağınkilerle bire bir örtüşüyor' dedi.

Barroso aynı zamanda tartışmaları başlatan ilk sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics