Logo EurActiv.com.tr

Gül: 'Biz de AB üyeliğini referanduma götüreceğiz'

Bookmark and Share

12.02.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır basınına yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin AB standartlarına ulaştığında ve AB'den de üyelik için onay geldiğinde, üyeliği isteyip istemediğini anlamak için bunu halka götüreceklerini belirterek, 'Dolayısıyla AB üyeliği araçtır, amaç değildir' ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'da yayımlanan El-Vatan gazetesine bir mülakat verdi.

Gül, 'Müslüman bir ülkenin üyeliği konusunda Avrupa'nın tavrına rağmen AB'ye girmekte neden ısrarcı oldukları' sorusuna verdiği yanıtta, 'Reform ve kalkınma yolunda adımlar atmaya başladığımızda gözümüzü AB’ye katılma fikrine dikmiştik. Aslında hedef olduğu için değil. Fakat üye ülkeler, başarılı ve ileri halklar seviyesindedir. Dolayısıyla Birliğe katılma ısrarımız bu nedenledir' dedi.

Gül, uluslararası sıramada Türkiye'nin de aynı konumda olmasını istediklerini belirterek, 'Sadece ekonomik ve sosyal kalkınma için değil, ayrıca siyaset, demokrasi ve insan haklarında da ilerlemek için katılmak istiyoruz' şeklinde konuştu.

Bu alanlarda Türkiye AB standartlarına ulaştığında ve AB'den de üyelik için onay geldiğinde, AB'ye üyeliği isteyip istemediğini anlamak için bunu halka götüreceklerini dile getiren Gül, 'Dolayısıyla AB üyeliği araçtır, amaç değildir' ifadelerinde bulundu.

Türkiye'nin dünyada on altıncı, Avrupa'da altıncı büyük ekonomi olduğunu kaydeden Gül, 'Daha fazlasını başarmak istiyoruz. Bu da başkalarının tavırlarına karşı, bizim tavrımızın gücünü artıracaktır' dedi.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics