Logo EurActiv.com.tr

İstanbul'da sel felaketinden sonra kasko sigortası hasarlı otolar için ne kadar ödeyecek?

Bookmark and Share

10.09.2009
İstanbul’daki sel felaketinde 32 kişi can verdi. Selle birlikte bölgedeki ev ve binaların yanı sıra yüzlerce araç sularda sürüklendi, hasar gördü. Bir kısım oto kullanılamaz hale geldi. Bir kısım otolar ise ciddi tamir gerektiren durumda. Peki mevcut kaskolar bunun ne kadarını ödeyecek? Son aylarda bazı kasko poliçelerinde “deprem ve selde” yüzde 25 muafiyet oranı vardı. Bu mal sahibine yüzde 75 ödeme yapılacağı anlamına geliyor.

Haber

Euractiv.com.tr

İstanbul’daki selle birlikte kentin orta yerinde ciddi bir felaket yaşandı. İkitelli Ayamama deresi bir kez daha taştı ve çevredeki bina, oto ve insanları sildi süpürdü. 32 kişi can verdi. Yağmur bölgesinde önlem almayan belediye başkanı, vali gibi yetkililer, çarpık yapılaşmayı, vatandaşı ve iklim değişikliğini suçlamakla yetindiler.

Selle birlikte gündeme gelen başka bir soru daha var. Vatandaşın zararını kim ödeyecek? Evlerdeki ve binalardaki hasar, sigortalar tarafından ne kadar karşılanacak?

Daha da önemli bir soru şu: Selde sürüklenen otoların zararını kasko ne kadar karşılayacak?

Mal sahiplerinin büyük kısmı daha otolarını kurtarma peşinde olduğu için kasko meselesi önümüzdeki günlerde yavaş yavaş gündeme gelecek?

Euractiv.com.tr bu konuda soru yönelttiği sigorta uzmanlarından ilginç yanıtlar aldı.

-Kasko poliçelerinin bazılarında “sel felaketi”, “deprem” ile aynı statüde yer alıyor. Ve bunlara yüzde 25 gibi yüksek bir “muafiyet” tanınıyor. Bu şirkete tanınan bir ayrıcalık demek. Yani şirket kasko yapan tüketicinin zararının, yüzde 75’ini karşılıyor.

Eğer zarara uğrayan aracın değeri 40 bin TL ise, şirket selde kasko karşılığı müşteriye 30 bin TL. ödüyor.

-Bazı araçların selle birlikte “pert” olduğu kaydediliyor. Pert aracın kullanılamaz hale gelmesi demek. Bu takdirde kaskonun aracın tümünün zararını yüzde yüz (%100) karşılaması gerekiyor. Ancak son dönemde yine bazı poliçelerde pert araçlar için de yüzde 10 muafiyet eklendiği belirtiliyor. Böylece tüketici per olan aracın değirinin ancak yüzde 90’ını nakit olarak şirketten alabiliyor.

-Bazı sigorta şirketlerinin özellikle son 6 ay içinde, poliçelerde yüzd 10 ile 25 arasında değişen muafiyetleri ekledikleri belirtiliyor.

-Eğer tüketiciler, kasko poliçesindeki şartları tek tek ayrıntılı olarak okumadılarsa, selden sonra sürprizle karşılaşabilir.

-Kaskolarda bu selden sonra “sel felaketi” maddesine ayrıca ve önemle bakmak gerekiyor.  

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics