Logo EurActiv.com.tr

AB personeli de bütçe kesintilerine karşı grevde

Bookmark and Share
(en) (fr)

08.11.2012
Avrupa Birliği kurumlarında çalışan binlerce personel, bütçe kesintilerine karşı Perşembe günü greve gitti. Grevin başarılı olması halinde sendikalar, bu ay gerçekleşecek AB zirvesi sırasında yine greve gitmeyi planlıyor.

Sendikalar, bazı ülkelerden gelen, 2014-2020 bütçesinde AB kurumlarının idari ve personel maliyetlerinde kesinti talebini protesto etmek üzere üzerine grev çağrısında bulundu.

Union Syndicale Federale Başkanı Sylvie Jacobs, 'Grevin amacı, Avrupa Birliği'nin bütçesinde büyük projelerin rafa kaldırılmasına sebep olacak kesintilerde bulunma niyetini protesto etmek. Artık Avrupa için çalışamayacağız, çünkü işi yapacak yeterli personelimiz ve bütçemiz olmayacak' dedi.

27 AB ülkesi şu anda 2014-2020 bütçesi için mücadele veriyor. Liderler, 22-23 Kasım'da Brüksel'de gerçekleşecek zirvede kozlarını paylaşacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron, harcamaları 2011 seviyesinde dondurmayan her türlü anlaşmayı veto edeceğini açıkladı. Almanya ve Hollanda da AB bütçesinin hafifletilmesini istiyor.

Avrupa Komisyonu, 2011 yılında AB'nin 55 binlik personel sayısını 2020 yılına kadar yüzde 5 azaltma planlarını açıklamıştı. AB şu anda personeline taban olarak 2 bin 600 Euro ödüyor ve Komisyon üyeleri 20 bin Euro maaş alıyor. Çoğu çalışan vergi indiriminden de faydalanıyor.

Jacobs, ekonomideki sıkıntılara rağmen AB personelinin iş güvencesinden faydalanmakla eleştirildiğinin farkında olduğunu belirtti, ancak 'Esas konu bu değil' dedi.

Jacobs, 'Elbette memnun değiliz ve sıradaki kesintileri de protesto ediyoruz. Ancak esas konu şu; personelin üzerindeki yük o kadar çok artacak ki görevlerini artık yerine getiremeyecekler. Bunu yalnızca kendimiz için değil, tüm Avrupa için kritik bir durum olarak görüyoruz' şeklinde konuştu.

Sendika başkanı, AB kamu görevlilerinin çoğu zaman yüksek maaş alan, keyfi yerinde kimseler olarak görüldüğünü, ancak durumun aslında öyle olmadığını söyledi. Jacobs, AB personelinin eskiden imtiyazlı durumda olduğunu, ancak 2004'te yapılan reformların işe yeni başlayanların ücretlerinde önemli kesintiler getirdiğini anlattı.

Zirve sırasında grev

Sendika, greve en az 4 bin personelin katılması halinde zirve sırasında da greve gitmeyi değerlendirebileceklerini açıkladı.

16 Kasım için de bir grev duyurusu yapılmıştı, ancak sendika liderleri grevi, bütçe görüşmelerinin yapılacağı 22-23 Kasım'daki zirveye denk getirme tehdidinde bulundu.

Union Syndicale Federale, yeni zirve için tarih belirlemeden önce Avrupa Birliği Konseyi ve üye ülkelerin tepkisini bekleyecek.

Jacobs, 'Eğer sendika temsilcileriyle ve müzakerelerde sosyal diyaloğun kabul edilmesi yönünde olumlu bir yanıt alırsek belki de tekrar greve gitmemiz gerekmez. Ancak zirve sırasında tekrar greve gitmemiz epeyce olası' dedi.

Sendika başkanı, bazı ülkelerin Avrupa'nın dayanışma değerlerini unuttuğunu düşündüğünü söyledi. Jacobs, 'Avrupa'da on yıllarca süren çatışmanın ardından insanlar, Avrupa'nın ne olduğunu unutmuş gibi geliyor' dedi.

Grev, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'nun bütçe teklifine destek anlamına da geliyor.

Jacobs, 'Aynı gemide ve zor bir ekonomik durumda olduğumuzu kabul etmekle, uç noktalara sürüklenip, görevi yerine getiremeyeceğiniz için işe gitmenizin bir anlamı kalmayacağı bir noktaya gelmek arasında fark var' dedi.

Henriette Jacobsen

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics