Logo EurActiv.com.tr

Berlusconi başbakanlıktan adaylığını çekti

Bookmark and Share

08.01.2013
İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Şubat ayında gerçekleşecek genel seçimler öncesinde Kuzey Ligi partisiyle geçmişten gelen ittifaklarını tekrar kurduklarını söyledi. Bu anlaşma çerçevesinde Berlusconi, başbakanlığa aday olmayacak.

Haftalar süren belirsizliğin ardından Berlusconi, RTL kanalına yaptığı açıklamada kendi partisi PDL ve göçmen karşıtı Kuzey Ligi arasında bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Berlusconi, seçimi kazanmaları halinde Başbakan'ın kim olacağına daha sonra karar verileceğini belirtti. Berlusconi, '[PDL Genel Sekreteri Angelino] Alfano Başbakan adayımız olabilir, ben de Maliye Bakanı olabilirim' dedi.

Kuzey Ligi lideri Roberto Maroni, koalisyon anlaşması çerçevesinde Berlusconi'nin başbakanlığa aday olmamayı kabul ettiğini söyledi. Maroni, Alfano'ya olumlu yaklaşmakla birlikte kendi başbakan adaylarının, bir önceki Berlusconi hükümetinde ekonomi bakanlığı yapan Giulio Tremonti olacağını söyledi.

İki parti arasındaki görüşmeler, Kuzey Ligi lideri Roberto Maroni'nin, Berlusconi'nin başbakanlık için adaylığını geri çekmesi talebinde düğümlenmişti.

Berlusconi, 'Koalisyonun lideri benim ve seçimi kazanmamız halinde, diğer partilerle birlikte başbakan adayının kim olacağına karar vereceğim' dedi.

Kasım 2011'de Berlusconi'nin başbakanlıktan istifa etmesinin ardından iç çekişmelerden zarar gören PDL, seçime doğru anketlerde tekrar yükselişe geçti. ISPO'nun yürüttüğü anket sonuçlarına göre Aralık başında oy oranı yüzde 13-16 seviyesinde bulunan PDL'nin oy oranı yüzde 17-19 seviyesine yükselmiş durumda.

Ancak Pier Luigi Bersani liderliğindeki Demokratik Parti'nin öncülüğünde kurulan merkez sol cephe, yüzde 38-39 oy oranıyla anketleri önde götürmeye devam ediyor.

2011'de Kuzey Ligi'nin o zamanki lideri Umberto Bossi'nin hükümetten desteğini çekmesi üzerine Berlusconi istifa etmiş ve yerine Mario Monti başbakanlığındaki teknokrat hükümet gelmişti.

Partide yaşanan bir mali skandala isminin sebebiyle Bossi de Kuzey Ligi'nin liderliğinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Monti hükümetine desteğini geçtiğimiz ay geri çekerek erken seçim yolunu açan PDL'nin aksine Kuzey Ligi, teknokrat hükümeti desteklemiyordu.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics