Logo EurActiv.com.tr

İspanya'da iktidar partisi bölündü

Bookmark and Share
(en)

17.01.2014
İspanya'da iktidardaki muhafazakar Halk Partisi'ndeki muhalif kanat; rüşvet skandalları, yüksek işsizlik ve Katalonya'da güç kazanan ayrılıkçı hareketlerden duyulan rahatsızlık üzerinden oy alma umuduyla, partilerinden ayrılarak yeni bir parti kurdu.

Vox (Latince'de 'ses') adlı yeni partinin liderleri, Başbakan Mariano Rajoy'u Katalonya ve Bask Bölgesi'ndeki ayrılıkçı hareketler karşısında çok yumuşak davranmakla ve seçim öncesinde verdiği sözleri tutmamakla suçluyor.

Vox yöneticilerinden Santiago Abascal, 'Milyonlarca İspanyol, yolsuzluk skandallarına ve şahsi çıkarlara düşkünlüğe batmış bu siyaset sisteminin kendilerini yüz üstü bıraktığını hissediyor' dedi.

Kemer sıkma politikaları ve Rajoy'un kürtajı kısıtlama planlarını açıklamasının ardından son anketler, Başbakan'ın henüz görev süresinin yarısındayken sandık yarışında liderliği bir kez daha muhalefetteki Sosyalistlere kaptırdığını gösteriyor. Sosyalistler, 2011'deki genel seçimi kaybetmelerinden bu yana ikinci kez anketlerde Halk Partisi'nin önüne geçti.

İspanya'da her kesimden seçmen, yolsuzluk skandalları sebebiyle giderek daha küçük partilere yöneliyor. Katalonya'da rakip bir muhafazakar partinin yükselişe geçmesi de Halk Partisi'ni endişelendiriyor.

Anketler aynı zamanda, yolsuzluğun, yüzde 26 seviyesindeki işsizliğin ardından İspanyolların en çok kaygılandığı ikinci konu olduğunu gösteriyor.

Halk Partisi'nin, şu anda tutuklu olan ve bir İsviçre bankasında 48 milyon Euro parası olduğu ortaya çıkan eski mali işler sorumlusu Luis Barcenas'ın, yolsuzluktan hüküm giymesi gündemde.

Barcenas, iş adamlarından alınan nakit 'bağışların' toplandığı bir gizli fonu Halk Partisi adına yönettiğini itiraf etmişti.

Vox aynı zamanda İspanya'nın ulusal birliğini savunma konusunda Rajoy'dan daha kararlı olma sözü veriyor ve parti programında 'bir yandan İspanya'nın kültürel çeşitliliğine saygı duyarken merkezi yönetimin gücünün artırılacağına' yer veriyor.

Programda, anayasanın değiştirilerek otonom bölgelerin ve bölge parlamentolarının kaldırılması yer alıyor. Ancak bu unsura, Katalanların da aralarında bulunduğu bazı grupların şiddetle karşı çıkması bekleniyor.

Vox'un kurulduğu 16 Ocak günü Katalan milletvekilleri de İspanya'dan ayrılmak için referandum düzenlenmesi yönünde oy kullandı. Rajoy, Katalan ayrılıkçıların bu yıl düzenlemeyi planladığı referandumun anayasaya aykırı olduğunu ve buna izin vermeyeceğini söylüyor.

Vox aynı zamanda Mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu için adaylarını belirlemek için ön seçimler düzenleyeceğini açıkladı.

İspanya, Avrupa Parlamentosu için toplam 54 milletvekili seçecek.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics