Logo EurActiv.com.tr

İtalya'da Bersani azınlık hükümeti planları yapıyor

Bookmark and Share

06.03.2013
İtalya'da kördüğümle sonuçlanan seçimin ardından merkez solun lideri Pier Luigi Bersani, düzen karşıtı popülist lider Beppe Grillo'nun dışarıdan desteğini alacak alacak bir azınlık hükümeti kurulmasını gündeme getirdi.

İtalya'da 24-25 Şubat'ta düzenlenen genel seçimde sandıktan birinci sırada çıkmasına rağmen Senato'da çoğunluğu sağlayamayan Demokratik Parti'nin lideri Pier Luigi Bersani, Roma'da partililerine seslendi.

Yenilgiyi kabul eden Bersani, yine de şu anda ülkede ancak sol bir hükümet kurulabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Bersani, 'Eğer talep edilirse, çekirdek bir program üzerine inşa olacak bir değişim hükümeti sunmaya hazırız. [Hükümetin] amacı Parlamento'nun önünü açmak olacak' dedi.

Merkez sağın lideri eski Başbakan Silvio Berlusconi ile ittifaka gitmeye kapıyı kapatan Bersani, böyle bir anlaşmanın 'ne inandırıcı, ne de mümkün olmayacağını' söyledi.

Ancak Bersani'nin Berlusconi'ye kapıyı kapatması, kendisini düzen karşıtı 5 Yıldız Hareketi'nin lideri eski komedyen Beppe Grillo'nun desteğine muhtaç bırakıyor. Seçimde büyük bir başarı kaydederek oyların dörtte birini alan 5 Yıldız Hareketi, hiçbir hükümete güvenoyu vermeyeceklerini ve hükümeti kurmaya kendilerinin talip olduklarını açıklamıştı.

Bersani yine de Grillo'ya elini uzattı ve '8 milyon oy alarak Parlamento'nun dışında kalmaktansa içine girmeyi tercih eden biri, bu oylarla İtalya için ne yapmak istediğini söylemeli' dedi.

Parlamento'nun 15 Mart'ta ilk oturumunu gerçekleştirmesi, 19 Mart'ta ise Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun hükümetin kurulması için resmi görüşmelere başlaması bekleniyor.

Daha önce, hükümet kurma görüşmelerinden sonuç çıkmaması halinde Napolitano'nun tekrar bir teknokrat hükümeti gündeme getireceği iddiaları da gündeme getirilmişti.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics