Logo EurActiv.com.tr

Juncker, Avrupa Komisyonu başkanlığına göz kırptı

Bookmark and Share
(en)

10.01.2014
Bir Avrupa Birliği ülkesinde en uzun süre bu görevde kalan eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, bu yıl Jose Manuel Barroso'dan boşalacak Avrupa Komisyonu başkanlığı koltuğuna talip olduğunu açıkladı.

Ülkesinde 19 yıl boyunca başbakanlık yapan ve geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen genel seçimlerin ardından göreve veda eden Juncker, AP'deki en büyük muhafazakar grup olan Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) başkan adaylığına göz kırptı.

2005-2013 döneminde Eurogroup başkanlığı görevini de yürüten Juncker, Alman Inforadio'ya yaptığı açıklamalarda 'Eğer seçim programı ve diğer işler hallolursa prensip olarak gönüllü olurum' dedi.

Önümüzdeki Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimleri düzenlenecek. Haziran ayında ise AB liderleri, seçim sonuçlarını da göz önünde bulundurarak Avrupa Komisyonu başkan adaylarını belirleyecek. Daha sonra yeni Komisyon'un AP'den onay alması gerekecek.

AP'deki gruplar, Komisyon başkanlığı görevinin AP seçimlerinde birinci gelen partinin adayına verilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu bazı AB liderleri, bu uygulamanın AP'ye, Lizbon Antlaşması'nda öngörülenden daha fazla yetki verilmesi anlamına geldiğini söylüyor.

Komisyon başkanlığını 2004 yılından bu yana, daha önce ülkesi Portekiz'de başbakanlık da yapan muhafazakar siyasetçi Jose Manuel Barroso yürütüyor.

Mevcut AP'deki en büyük ikinci gruba sahip olan Sosyalistler ise Komisyon başkan adayı olarak Parlamento'nun şu andaki başkanı, Sosyal Demokrat Alman siyasetçi Martin Schulz'u gösterdi.

EPP'nin diğer potansiyel adayları arasında, şu anda Komisyon'da iç pazardan sorumlu üye olarak görev yapan Fransız siyasetçi Michel Barnier yer alıyor.

EPP, adaylarını 6-7 Mart'ta Dublin'de düzenlenecek kongresinde belirleyecek.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics