Logo EurActiv.com.tr

Katalonya Parlamentosu 'egemenlik bildirgesi'ni kabul etti

Bookmark and Share
(en)

24.01.2013
İspanya'dan bağımsızlık için referanduma doğru giden yolun başlangıcına işaret eden bir egemenlik bildirgesi, Katalonya Parlamentosu'ndan onay aldı.

Bağlayıcılığı bulunmayan ve büyük ölçüde sembolik bir anlam taşıyan bildirgede, Katalonya halkının kendi egemenliklerine karar vermesinin demokratik bir hak olduğu belirtiliyor. Karar, 135 sandalyeli Parlamento'dan 85 kabul, 41 ret ve iki çekimser oyla geçti. İki vekil oylamaya katılmazken beş vekil de oy kullanmadı.

Bildirgeyi iktidardaki Uyum ve Birlik (CiU) ittifakı ve ayrılıkçı Cumhuriyetçi Sol (ERC) partileri beraber sundu.

ERC ve CiU'nun, bildirgenin tonunu biraz yumuşatması ve 'yeni bir devlet' tabirinin bildirgeden çıkarması üzerine bazı küçük partiler de metne destek verdi. Ancak Katalan Sosyalist Partisi ve merkez-sağ Halk Partisi, bildirgeye karşı oy kullandı.

İspanya'nın zengin ve ayrı bir dili bulunan bölgesi Katalonya'da ayrılıkçı hareketlerin artması, İspanya'yı bir arada tutmaya çalışan ve ülkeyi ekonomik ve mali krizden çıkarmaya çalışan Başbakan Mariano Rajoy'un başını ağrıtıyor.

Oylama öncesi düzenlenen oturumda konuşan Cumhuriyetçi Sol lideri Oriol Junqueras,  'Vatandaşların kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğine inanıyoruz' dedi.

Katalan Halk Partisi lideri Alicia Sanchez-Camacho ise Katalanların büyük kısmının bildirgeye destek vermediğini ve ERC ile CiU'nun 'Anayasa'yı çiğnemek istediğini' söyledi.

Rajoy hükümeti, İspanya'dan ayrılıkla ilgili her türlü girişimle anayasal düzlemde mücadele edeceklerini söylüyor. Katalonya'da referandum düzenlenmesi halinde Bask Bölgesi'nin de peşinden gideceği ve İspanya'nın parçalanması riskinin ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Katalonya'daki başlıca milliyetçi partiler ERC ve CiU, geçtiğimiz ay ekonomi ve toplumsal konular üzerindeki fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, İspanya'dan ayrılmak için 2014'te referandum düzenlenmesi üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Bir yandan İspanya'daki kriz ve yüksek işsizlik oranları, ülkenin ikinci büyük şehri Barselona'nın yer aldığı bölgede ayrılıkçılığı körüklerken iki parti, daha fazla harcama kesintilerinde bulunmama konusunda anlaştı.

Yorumcular, egemenlik bildirgesinin siyaseten, sembolik olmanın ötesinde bir anlamının bulunmadığını söylüyor.

Siyaset analisti Josep Ramoneda, 'Tek değeri, (Katalonya Başkanı) Artur Mas'ın Rajoy ile, referandumun arkasında geniş bir parlamento desteği varken buluşmasını sağlamak' dedi.

Katalonya'nın referandum sürecindeki bir sonraki adım, bağımsızlığa giden yol üzerinde araştırma ve tavsiyelerde bulunacak bir Ulusal Geçiş Konseyi kurmak olacak.

Barselona'daki Pompeu Fabra Üniversitesi'nden siyaset bilimci Ferran Requejo, 'Konseyin rolü, referandumun yalnızca hükümetin değil, toplumun geniş bir kesimin temsilinin işi olduğunu açıklığa kavuşturmak' dedi.

Katalan Başkan Mas, bağımsızlık girişimine desteği test etmek için 25 Kasım'da erken seçime gitti. Pek çok Katalan, vergilerinin daha yoksul bölgelere gidiyor olması sebebiyle bölgenin İspanya'dan ayrılmasının daha iyi olacağını düşünüyor.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics