Logo EurActiv.com.tr

Merkel ve Hollande, 'ekonomik birlik' için ortak planlarını Mayıs'ta açıklayacak

Bookmark and Share

22.01.2013
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından iki ülkenin yeniden barışmasını simgeleyen Elysee Antlaşması'nın ellinci yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde bir araya geldi. İki lider, Avrupa'da ekonomik ve parasal birliği derinleştirmek için ortak önerilerini Mayıs ayında sunacaklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı'nın sekiz ay önce göreve gelmesinden ve Almanya öncülüğündeki kemer sıkma politikalarını tersine çevirme sözü vermesinden bu yana muhafazakar Merkel ile sosyalist Hollande arasındaki ilişkiler gel-gitli bir ortamda seyretti.

Ancak iki lider, Elysee Antlaşması'nın ellinci yıldönümü etkinlikleri sırasında yaptıkları açıklamalarda Euro Bölgesi'ni güçlendirmek için birlikte attıkları adımları vurguladı ve Berlin ile Paris arasındaki ilişkilerin sıkıntılı olduğu iddialarına karşı çıktı.

Geçtiğimiz yıl Fransa'daki seçim kampanyası sırasında Hollande ile bir araya gelmeyi kabul etmeyip, rakibi Nicolas Sarkozy'ye açık destek veren Merkel, bu kez 'Kimyamızın uyuştuğu, belki de en iyi sakladığımız sırrımız olabilir' dedi.

Hollande ise Merkel ile aralarındaki ilişkilerin verdiği meyvelere örnek olarak bütçe disiplinini amaçlayan 'mali sözleşme', bankaların ortak denetlenmesi için Aralık ayında varılan anlaşma ve Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutma kararını gösterdi.

Almanya Başbakanlığı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Hollande, Reuters'ın aktardığına göre 'Aynı siyaset ailesinden gelmiyor oluşumuz dikkatinizi çekti. Buna rağmen, geçtiğimiz sekiz aya bakarsanız, Euro Bölgesi'ni krizden çıkarabilmek için Fransa ve Almanya'nın yaptıklarından son derece memnunum. Sonuçlara bakarsanız, aynı frekansta olduğumuz açık' dedi.

İki lider, aralarındaki en büyük uyuşmazlık noktası olan daha fazla ekonomik ve mali entegrasyon konusunda, Haziran ayında yapılacak AB liderler zirvesi öncesinde ortak öneriler sunma sözü verdi.

Berlin ve Paris'in, birbirine daha sıkı bağlanmış bir AB'ye yönelik olarak farklı planları var. Merkel, ulusal bütçeler üzerinde merkezden daha fazla kontrol sağlanmasını istiyor. Hollande ise dayanışma ve risk paylaşma ilkeleri çerçevesinde, ekonomik şoklara karşı büyük bir Euro Bölgesi bütçesi istiyor.

Merkel, sosyal güvenlik, istihdam, büyüme ve mali istikrar hedefleri doğrultusunda ekonomi politikalarında daha güçlü bir işbirliği amaçladıklarını söyledi.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics