Logo EurActiv.com.tr

WEF'den 'eşitsizlikte artış' uyarısı

Bookmark and Share
(en)

17.01.2014
Dünya Ekonomik Forumu'ndan, yoksul ve zenginler arasındaki uçurumun giderek açıldığı ve bu durumun 2014 yılında, her ne kadar pek çok ülkenin ekonomisi iyileşmeye başlasa da dünya ekonomisi açısından en büyük riski teşkil ettiği uyarısı geldi.

Önümüzdeki hafta Davos'ta yapılacak toplantı öncesinde hazırlanan küresel risk raporunda, gelir eşitsizliği ve buna eşlik eden toplumsal huzursuzluğun önümüzdeki on yıl boyunca dünya ekonomisi üzerinde en büyük etkiye sahip olacak konular olduğuna yer verildi.

Değerlendirmede, 2010'lu yıllarda yetişkinlik çağına varan işsiz, ve bazı durumlarda eğitimsiz olan bir 'kayıp kuşak' bulunduğu uyarısı yer aldı.

Bu durumun, Tayland'dan Brezilya'ya kadar uzanan, eşitsizlik ve yolsuzluk karşıtı protestolarda görüldüğü üzere toplumsal kargaşaya yol açabileceği değerlendirildi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başekonomisti Jennifer Blanke, 'Memnuniyetsizlik toplumsal dokunun bozulmasına yol açabilir, özellikle gençler kendileri için bir gelecek yokmuş gibi hissederse. Bu, herkesi etkiler' dedi.

Dünyanın dört bir yanından 700 uzmanın katıldığı ankette ekonomik sistem üzerinde en büyük etkide bulunacak ikinci unsur olarak aşırı uçlardaki hava olayları tespit edildi.

Rapora göre riskli devlet bütçeleri, mali kriz yaratma potansiyeli en büyük unsur olmayı sürdürse de bu tür krizlerin gerçekleşme olasılığı önceki yıllara göre düşmüş durumda.

Raporu hazırlayanlardan David Cole'a göre özellikle Avrupa, finansal risk alanından çıkmış durumda ve bu bölgede de gelir eşitsizliği konusu gündemin üst sıralarına tırmandı.

Cole, 'Kapitalizmin büyük bir destekçisiyim ama bazı anlar geliyor ki kapitalizm aşırıya kaçabiliyor ve gelir ve refah dağılımındaki aşırılıkların önüne geçecek gerekli önlemleri almanız gerekebiliyor; düzenlemelerde olsun, devlette olsun, vergilerde olsun' dedi.

Dünya çapında şu ana kadar sağlanan mali ve parasal teşvikler her ne kadar ekonomilerin istikrara kavuşmasına ve ekonomilerin canlanmasına yardımcı olsa da bunların yoksullar, işsizler ve gençler üzerindeki etkisi kısıtlı oldu.

WEF'e göre Batı'da gençler 'pahalı ve eski usul' okullardanü yanlış yeteneklerle mezun olurken, gelişmekte olan ülkelerde de gençlerin üçte ikisi ekonomik potansiyelini gerçekleştiremiyor.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics