Logo EurActiv.com.tr

'Azerbaycan Nabucco'ya yüzde 50 ortak olacak'

Bookmark and Share
(en)

21.12.2012
Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 grubu, Ocak ayında Nabucco boru hattı konsorsiyumuna yüzde 50 ortak olabilir. Bu durum, Azeri gazını Avrupa'ya taşıma konusundaki rekabette, Nabucco'nun elini güçlendirebilir.

Nabucco ortaklarından Bulgar Enerji Holdingi (BEH), görüşmelerin ileri bir aşamada olduğunu ve 10 Ocak'ta Sofya'da gerçekleşecek Nabucco ortaklar toplantısında bir anlaşmaya varılabileceğini açıkladı.

BEH Genel Müdürü Mikhail Andonov, 'Neredeyse her gün konuşuyoruz. Şah Deniz'in, Nabucco konsorsiyumunda yüzde 50 pay almasını bekliyoruz' dedi.

Şah Deniz 2 konsorsiyumu daha önce Nabucco'nun rakiplerinden Trans-Adriyatik (TAP) boru hattı ile anlaşma imzalamıştı.

Şah Deniz 2, Nabucco'nun yarışta kalabilmek için büyük miktarda pay vermesi gerekeceğini açıklamıştı.

Andonov, 'Azeri gazı için iki tane yarı final var. Bu anlaşma, Nabucco için beklentileri önemli ölçüde artıracak' dedi.

Nabucco'dan ise konuyla ilgili yorum gelmedi.

Küçültülmüş Nabucco

Nabucco doğalgaz boru hattı, Azerbaycan ve diğer Orta Asya bölgelerinden, Türkiye ve Güneydoğu Avrupa üzerinden Avusturya'ya yılda 32 milyar metreküp doğalgaz taşıyacaktı.

Ancak yüksek maliyetler ve Şah Deniz 2 dışında tedarikçi gelmemesi üzerine proje küçültüldü ve kısaltıldı.

Yeni Nabucco Batı projesi Türkiye'den Avusturya'ya 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak. Doğalgaz, Türkiye'den Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ile taşınacak.

AB, Rus doğalgazına bağımlılığın azaltılması için kıtaya Azeri doğalgazının taşınmasna destek veriyor. Hangi boru hattı seçilirse seçilsin doğalgaz sevkiyatının 2018'de başlaması bekleniyor.

Andonov, Şah Deniz 2'nin yüzde 50'lik hissesinin kendisine Nabucco'nun kontrolünü vermeyeceğini, kararların üçte iki çoğunlukla alınacağını söyledi.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics