Logo EurActiv.com.tr

Türkiye-Rusya nükleer santral anlaşması imzalandı

Bookmark and Share

14.01.2010
Başbakan Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, yaptıkları görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında, ''Türkiye'de Nükleer Santral Tesisi Konusunda İşbirliği Ortak Beyannamesi'' ile ''Bitki Karantina Alanında İşbirliği Anlaşması'' imzalandı. Vizenin kalkması için de çalışma yapılıyor.

 MOSKOVA - Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında, ''Türkiye'de Nükleer Santral Tesisi Konusunda İşbirliği Ortak Beyannamesi'' alanında işbirliği anlaşması imzalandı. İki ülke arasında vizenin kaldırılmasına yönelik çalışmaların başlatılacağı da bildirildi.

Başbakan Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, yaptıkları görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. 
Toplantıda, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında, ''Türkiye'de Nükleer Santral Tesisi Konusunda İşbirliği Ortak Beyannamesi'' ile ''Bitki Karantina Alanında İşbirliği Anlaşması'' imzalandı. 
''Türkiye'de Nükleer Santral Tesisi Konusunda İşbirliği Ortak Beyannamesi''ni Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Bitki Karantina Alanında İşbirliği Anlaşması'nı da Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker imza koydu.
 Nükleer santral konusundaki bu anlaşmayla ''bir süreç başladığı'' ve ''bu süreç sonunda her iki taraf her konuda mutabık olursa sonunda nihai anlaşmanın imzalanacağı'' bildirildi.

VİZENİN KALDIRILMASI ÇALIŞMALARI
Başbakan Erdoğan, basın toplantısında yaptığı konuşmada iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların başlatılacağını belirterek, ''Az önce müjdeyi Sayın Başbakan verdiler. O da vizelerin kaldırılması noktasındaki çalışmaların taraflarca başlatılması süreci... İnanıyorum ki bu buluşmamızın önemli yanlarından biri oldu. Temenni ediyorum ki, Sayın Medvedev'in Türkiye ziyaretinde bunu artık karar altına alırız'' dedi.
Erdoğan, basın toplantısında, bir gazetecinin, ''Türkiye'de nükleer santral ihalesi açılmıştı. Bu ihalenin yürütmesiyle ilgili Danıştay'dan durdurma kararı geldi. Bu ihale sürecindeki eksiklikler giderilmesi konusunda çalışmalar yapıldı mı?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:
''Nükleer enerjiyle alakalı olarak Danıştay'ın ihaleyi iptalinden sonra devletten devlete bir anlaşma yapmak suretiyle bu adımı atma noktasında taraflarca bir karara vardık. Şu anda onun alt yapı çalışmasını arkadaşlarımız yürütüyorlar. Tamamladıkları anda bununla ilgili adımı atacak ve bu işi süratle bitirip hayata geçireceğiz ve çok fazla bir zamanımızı alacağını zannetmiyorum. Hazırlıklar büyük ölçüde tamamlanmış durumda.'' (AA)

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics