Logo EurActiv.com.tr

EU JOBS

more offers »

AB düşünce kuruluşuna göre Fransa, Avrupa'nın 'hasta adamı'

Bookmark and Share
(en) (fr)

09.12.2013
Brüksel merkezli düşünce kuruluşunun tartışmalı bir araştırması, Fransa'nın Avrupa'nın hasta adamı olduğuna ve değişime direnç göstermesinin, ülkenin yaşadığı sıkıntıların büyük kısmından sorumlu olduğuna işaret etti.

The Lisbon Council'in geçtiğimiz hafta açıkladığı son 'Euro Plus Monitor' raporu, Euro Bölgesi'nin küresel mali ve ekonomik krizi atlatması konusunda büyük ölçüde iyimser bir tablo çiziyor. Fransa hariç.

İtalya'nın, 2014'te GSYİH'ya oranının yüzde 134'e ulaşması beklenen borç yükünden endişe eden diğer düşünce kuruluşlarının aksine the Lisbon Council, ülkenin krizden çıkmak için elinden geleni yaptığı görüşünde.

Ancak kuruluşun Fransız ekonomisiyle ilgili değerlendirmesi bu kadar olumlu değil.

Raporun yazarlarından, Berenberg Bankası'nın Alman Başekonomisti Holger Schmeiding, 'Fransa'da pek bir şey yapılmıyor' dedi.

EurActiv.fr'ye konuşan Schmeiding, 'İşsizlik oranı fazla yüksek ve planlanan vergi artışları da Fransa'yı içinde bulunduğu komadan çıkarmak için çözüm değil' dedi.

Reform eksikliği aynı zamanda siyasi durumdan da kaynaklanıyor. Anketler, önümüzdeki yıl düzenlenecek AB seçimlerine aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin yükselişinin damga vuracağına işaret ediyor.

Emekli maaşları ve işgücü piyasası

Alman ekonomist de IMF ve Avrupa Komisyonu gibi, Fransa'nın rekabet gücünün artırılması için işgücü piyasası ve emeklilik sisteminde daha derinlikli reformlara ihtiyaç bulunduğunu düşünüyor.

Avrupa Komisyonu, Mayıs ayında Fransa'ya bütçe açığını AB limitlerine çekmesi için iki yıl daha süre verirken, ülkeye ekonomide formları hızlandırma çağrısında bulunmuştu. Komisyon, Paris'e verdiği iki yıl süre karşılığında istihdam maliyetlerini düşürmesini, emeklilik sisteminde reform yapmasını ve korumalı pazarlarını açmasını söylemişti.

Yeni raporda, 'Fransa'da istihdam maliyetleri Avrupa ortalamasının oldukça üzerinde. Ancak geçmişte bu problemle karşılaşan Portekiz gibi ülkeler bir yolunu bulmuştu. Fransa'da bu imkansız. Her reform taslağı sokaklarda protestolarla karşılaşıyor' dedi.

Brüksel'de araştırmanın sunumuna katılan Avrupa Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn de aynı fikirde. 3 Aralık'ta Brüksel'de konuşan Rehn, 'Fransa'nın yapısal reformlara gitmek yerine vergileri artırmak gibi bir eğilimi var ki bu da büyüme açısından iyi bir şey değil' dedi.

Rapor, 2011 yılında da Fransa'da alarma yol açmıştı.

The Lisbon Council'in Euro Plus Monitor raporu olağan analizlerden ve kredi derecelendirme kuruluşlarından farklı bir şekilde çalışıyor, çünkü daha çok ülkelerin reform yapma becerisine odaklanıyor.

Ülkelerin 'dünyadaki sağlıkları' değerlendirilen sıralamada Fransa 16. sıra ile İspanya'nın gerisinde, ancak Yunanistan, İtalya ve Portekiz'in önünde yer alıyor.

Raporda, 'Eğer bu eğilim sürerse Fransa üç yıl içinde son sırada yer alacak' uyarısı yer alıyor.

Fransa'nın kötü performans gösterdiği alanlar genellikle, ekonominin geçirdiği evrimi ölçen yapısal düzenlemeler. Bu kısmen, ülkeye ciddi bir baskı uygulanmıyor olmasından kaynaklanıyor. Komisyon'un ekonomide reform tavsiyeleri çok hafif olarak görülüyor ve reformları empoze edecek bir Troyka da bulunmuyor. Ülkenin bütçe açığının GSYİH'ya oranının yüzde 4 gibi yönetilebilir bir seviyede bulunması sebebiyle bir Troyka göndermeye gerek de yok.

2000'lerin Almanyası ile paralellik

Schmieding, 'Fransa bugün biraz 2000'lerdeki Almanya gibi. Almanya hiçbir zaman krize girmedi ama Gerhard Schröder'in görev süresinin ikinci yarısında uyguladığı katı reformlara kadar istihdam yaratılmayan ve çok az büyünen bir dönem yaşadı' dedi.

Alman ekonomist, Cumhurbaşkanı Hollande'ın da aynı şeyi yapmasını istiyor: Fransa'nın Schröder'i olmasını.

Aline Robert, EurActiv.fr

© EurActiv 2007-2014. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics