Logo EurActiv.com.tr

Kosova, AB ile Ortaklık Anlaşması müzakerelerine başladı

Bookmark and Share

28.10.2013
Avrupa Birliği ve Kosova arasındaki İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakereleri Priştine'de başladı.

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada İsikrar ve Ortaklık Anlaşması ile Kosova ile AB arasında ilk kez kaspamlı ve sözleşmeye dayalı bir ilişki kurulacağı belirtilirken, bunun Kosova'nın Avrupa'ya entegrasyonu sürecinde de bir dönüm noktası olduğu kaydedildi.

Avrupa Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikalarından sorumlu üyesi Stefan Füle, 'İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başlamasıyla birlikte ilişkilerimizde yeni bir sayfa açıyoruz' dedi.

Müzakerelerin başlamasının, Kosova'nın kilit reformlar ve Sırbistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi doğrultusunda kaydettiği aşamanın açıkça tanınması anlamına geldiğini belirten Füle, 'Komisyon, bu müzakereleri 2014 baharında bitirmeyi, anlaşma taslağının yazın paraflanmasını ve daha sonra anlaşmanın onaylanmak üzere Konsey ve Avrupa Parlamentosu'na sunulmasını hedeflemektedir' dedi.

Füle, anlaşmanın tüm Kosova vatandaşlarına somut faydalar sağlayacağının altını çizdi ve 'Artık Kosova'nın müzakereler ve sonrasına yoğunlaşması gerekiyor. Kosova'nın müzakere pozisyonunu doğrulaması ve açıklaması gerekiyor' şeklinde konuştu.

Priştine'nin, fizibilite çalışmasında belirlenen sekiz öncelik noktasında çalışmaya devam etmesi gerektiğini dile getiren Komisyon üyesi, 'Kosova'nın bu heyecan verici görevin üstesinden geleceğinden eminim' ifadesinde bulundu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Kosova ve Sırbistan'ın ilişkileri normalleştirme doğrultusunda bir anlaşmaya varmasının ardından Komisyon, Kosova'nın kendilerine sunulan tüm şartları yerine getirdiği yönünde görüş bildirmiş, AB üyesi ülkeler de Haziran ayında Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başlaması üzerinde karara varmıştı.

Ortaklık Anlaşması'nın uygulanmasıyla birlikte AB ve Kosova, kademeli olarak bir serbest ticaret bölgesi oluşturacak. Priştine'nin rekabet, kamu alımları, fikri ve sınai mülkiyet hakları, tüketici koruma ve çalışma şartları gibi alanlardaki kanunlarını AB'ye paralel hale getirmesi gerekecek.

Kosova'nın 2008 yılında Sırbistan'dan tek taraflı olarak ilan ettiği bağımsızlığını, aralarında 28 AB ülkesinin 23'ü, ABD ve Türkiye'nin de bulunduğu 100'ün üzerinde ülke resmen tanıyor.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics