Logo EurActiv.com.tr

Füle: 'Genişleme sürecinde top aday ülkelerde'

Bookmark and Share

07.03.2013
Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, bir yandan genişleme sürecine ivme kazandırmak için çalışırken diğer taraftan 'genişleme yorgunluğunun' bu kez üye ülkeler değil, aday ülkeler tarafından dile getirilmesinin kendini şaşırttığını belirterek, 'Esas sorun genişleme yorgunluğu değil, bu ülkelerdeki reform yorgunluğu. Top, aday ya da üye olmak isteyen ülkelerde' dedi.

Avrupa Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikalarından sorumlu üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen 'Perspektifte Genişleme: Kriz Sırasında Aday ve Potansiyel Aday Ülkeler Katılımı Nasıl Algılıyor?' başlıklı konferansta konuştu.

Hırvatistan'ın 1 Temmuz'da AB'ye katılmaya hazırlandığını hatırlatan Füle, 'bekleme odasının' da boş olmadığını ifade etti. Füle, Hırvatistan'ın katılımının, Avrupa Birliği'nin genişleme politikasının dönüştürücü etkisine bir kanıt teşkil ettiğini belirterek, yirmi yıl kadar önce çatışmalarla yıpranmış olan Hırvatistan'ın şu anda Avrupa Birliği üyeliğinin getirdiği şartları ve AB standartlarını yerine getirebilen, istikrarlı bir demokrasi olduğunu söyledi.

Bu dönüşümün tüm Batı Balkanlara güçlü bir mesaj gönderdiğini ifade eden Füle, aynı zamanda Türkiye ile müzakereleri de tekrar rayına oturtmak ve Nisan ayında yapılacak seçimlerin ardından İzlanda ile müzakerelerde de yeni bir ivme kazanmayı umduklarını söyledi.

'Genişleme sorunun değil, çözümün parçası'

Küresel ekonomik krizin hala gündemin baş sıralarında olduğunu ve Euro Bölgesi'nde belirsizliğin sürdüğüne dikkat çeken Stefan Füle, Avrupa'nın günümüzde karşılaştığı sorunların kökünde genişlemenin bulunmadığını, aksine genişlemenin Avrupa Birliği'ni güçlendirme hedefine yönelik olarak çözümün bir parçası olduğunu söyledi. Komisyon üyesi, genişlemenin AB'ye katılmak isteyen ülkelerde ekonomik ve mali istikrarın yanı sıra ticaret ve iş fırsatları da yarattığını kaydetti.

Füle aynı zamanda genişleme sürecinin katı şartlara bağlı olduğunun ve temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, iyi yönetişim, yolsuzluk ve organize suçla mücadeleyle yakından ilgili olduğunu söyledi.

Füle, Komisyon'un geçtiğimiz yılki genişleme stratejisinde bir 'istihdam ve sosyal reformda diyalog girişimine' yer verdiğine işaret ederek, bu sürecin 2013 yılında Türkiye ve Karadağ ile başlayacağını, daha sonra Sırbistan ve Makedonya'ya genişleyeceğini dile getirdi. Komisyon üyesi, genişleme stratejisinde aynı zamanda aday ülkelerin, Avrupa Birliği'nde ekonomi yönetiminin iyileştirilme sürecine daha fazla ortak olması gerektiğinin altının çizildiğini belirtti.

'Aday ülkelerin genişleme yorgunluğundan bahsetmesi ilginç'

Genişlemeye yeni bir ivme kazandırmanın kolay olmadığını ifade eden Füle, 'Yalnızca ortaklarımız açısından değil, aynı zamanda Komisyon ve Avrupa Parlametosu açısından da büyük yaratıcılık gerektirdi' dedi.

Aralık ayındaki AB Konseyi kararlarına atıfta bulunan Füle, bir yandan yandan genişleme süreci için yeni bir ivme kazandırmaya çalışırken, öte yandan 'genişleme yorgunluğu' ile ilgili tartışmalar gördüğünü söyledi ve şunları kaydetti:

'İlginç olan, bunu Üye ülkelerden değil, üye olmak isteyen ve aday ülkelerden duyuyoruz. Daha da ilginci, yakından baktığınızda esas sorun genişleme yorgunluğu değil, bu ülkelerdeki reform yorgunluğu. Top, aday ya da üye olmak isteyen ülkelerde. Giderek daha çok ülke, iç gündemlerini AB gündeminden öncelikli hale getiriyor. İç gündemle ilgili bir sorun yok, hiçbir zaman AB gündeminin iç gündemin yerini alması gerektiğini söylmeyeceğim. Ancak ilk kez bazı ülkelerin iç gündemi, işbirliği pahasına takip ettiğini görüyorum. 2013'te işbirliği önemli olacak, çünkü 2014'te oyunun kuralları nasıl olacak bilmiyorum. 2013 için bir saha oluşturmak için çok çalıştık, bunu iyi kullanın.'

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics