Logo EurActiv.com.tr

Makedonya muhalefetinden 'AB demokraside gerilemeyi görmezden geliyor' tepkisi

Bookmark and Share
(en)

04.01.2013
Hükümet karşıtı gösterilerin on birinci gününe girdiği Makedonya'da ana muhalefet partisi Avrupa Birliği'ni, ülkede demokrasiye yönelik gerçekleşen tehlikeleri görmezden gelmekle suçladı.

24 Aralık'ta muhalefet mensuplarının 2013 bütçesinin görüşüldüğü meclis oturumunu engellemeye çalışması üzerine genel kurul salonundan çıkarılmasının ardından başkent Üsküp'te protestolar patlak vermişti.

Olayın ardından ana muhalefet partisi Makedonya İçin Sosyal Demokrat Birlik'in (SDSM) lideri Branko Cvrenkovski, ancak seçmen listelerinin tekrar gözden geçirilmesi halinde Mart ayında yapılacak yerel seçimlere katılacaklarını açıkladı. Crenkovski aynı zamanda seçimlerin AGİT standartlarında gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Sırp B92 sitesi, seçimin bir ara hükümet döneminde gerçekleşmemesi halinde de muhalefetin yerel seçimi boykot edeceğini iddia etti.

SDSM, Makedonya'da demokrasinin 24 Aralık'ta askıya alındığını savunuyor ve polisi, muhalefet vekillerini ve bazı gazetecileri Parlamento'dan çıkarmakla suçluyor. Parti aynı zamanda bütçenin, 'yasadışı bir prosedürle kabul edildiğini' savunuyor.

Muhalefet liderleri Başbakan Nikola Gruevski'nin giderek otoriterleşmesini, bazı muhalif siyasetçilerin tutuklanmasını, bağımsız medya kuruluşlarına yapılan baskıları da kınadı. Muhalefet, iktidardaki VMRO-DPMNE partisinin sivil toplum gruplarını da etkisi altına aldığını söylüyor. Hükümet ise bu suçlamaları kabul etmiyor.

Gruevski, yeni yıl mesajında muhalefete Parlamento'ya geri dönme ve yerel seçimlere katılma çağrısında bulundu.

'Balkanlar'daki Belarus'

Öte yandan SDSM uluslararası camiayı, son aylarda ülkede demokrasinin gerilemesini görmezden gelmekle suçladı.

EurActiv'in ulaştığı bir açıklama metninde 'Bu yıl, Makedonya'da demokrasi için kader yılı olacak. Ya demokrasi, anayasa ve hukukun üstünlüğü geri getirilecek, ya da ülkemiz AB'ye aday bir ülkeden çok Belarus'a benzeyecek' deniliyor.

SDSM, hükümeti kamu kaynaklarını medya kampanyaları da ya Üsküp 2014 kentsel yenilenme projesi çerçevesinde anıtlar dikmek gibi popülist projeler için, şeffaf olmayan bir biçimde kullanmakla suçluyor.

27 Aralık'ta bazı medya kuruluşlarının temsilcileri, Parlamento Başkanı Trajko Veljanovski'yi meclis oturumunu açarken yuhaladı. Southeast European Times bu tür bir protestonun, devletin 20 yıllık tarihinde bir ilk olduğunu yazdı.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics