Logo EurActiv.com.tr

EU JOBS

more offers »

AB'de GDO'ya bir darbe de yargıdan

Bookmark and Share
(en)

13.12.2013
AB Genel Mahkemesi, Avrupa Komisyonu'nun GDO'lu bir patatesin üretimi ve satışına verdiği izni iptal etti. Prosedür ihlali sebebiyle gelen iptal kararı, AB'de GDO'lu ürünlerin onay süreçlerini tekrar tartışmaya açtı.


Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Komisyon'un Amflora türü patatesi onaylarken AB'de izlenmesi gereken prosedürleri izlemediğini söyledi.

BASF'ın Avrupa'da GDO'lu ürünlere karşı muhalefeti gerekçe göstererek ürünü 2012'de geri çekmesi sebebiyle Amflora artık Avrupa'da üretilmiyor. Ancak mahkeme kararı, AB'nin GDO'lu ürünlerin onayına ilişkin karmaşık ve tartışmalı sistemi tekrar gündeme getirdi.

Mahkemeden yapılan açıklamada 'Komisyon'un prosedüre dair yükümlülüklerinde ciddi aksaklıklar yaşanması sebebiyle Genel Mahkeme, dava konusu kararı iptal etmiştir' denildi.

Amflora'ya verilen onay, o dönemki Komisyon'un sağlıktan sorumlu üyesi John Dalli'nin aldığı ilk kararlardan biriydi. Dalli, adının bir rüşvet skandalına karışması üzerine geçtiğimiz yıl istifa etmek zorunda kalmıştı.

Amflora aynı zamanda Avrupa'da yetiştirilmesine izin verilen ikinci GDO'lu ürün olmuş ve çevrecilerle tüketicilerin tepkisine yol açmıştı.

Macaristan, Fransa, Avusturya ve Polonya gibi GDO'ya karşı çıkan ülkeler de konuyu yargıya taşımıştı.

Komisyon, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu'ndan (EFSA) olumlu bir değerlendirme gelmesinin ardından ilk kez 2007 yılında Amflora'nın üretimi ve satışına izin verilmesini önermişti. AB ülkelerinin ortak bir karara varamamasının ardından Komisyon, 2010 yılında söz konusu ürüne tek taraflı olarak onay vermişti.

Ancak AB Genel Mahkemesi, EFSA'nın bilimsel görüşünü 2009 yılında güncellemiş olması sebebiyle Komisyon'un, 2007'deki görüş temelinde onay vermek yerine öncelikle yeni görüşü AB ülkelerine sunması gerektiğini söyledi.

Mahkeme, 'Komisyon, Avrupa'da GDO'ların lisanslanması için prosedür kurallarını ihlal etmiştir' dedi.

Avrupa'da şu anda ticari üretimi yapılan tek GDO'lu ürün, Monsanto tarafından üretilen bir mısır tipi. Bu ürün, başlıca İspanya'da olmak üzere 100 bin hektar alanda üretiliyor.

Ancak tüm dünyadaki GDO'lu ürün üretimi, 170 milyon hektarı geçiyor.

EFSA'nın GDO'lu ürünlerin insan tüketimi ve çevre açısından güvenli olduğu yönünde değerlendirmeler sunmasına rağmen bu teknolojiye Avrupa'daki muhalefet güçlü olmayı sürdürüyor.

© EurActiv 2007-2014. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics