Logo EurActiv.com.tr

Brüksel Çiçek Halı Festivali başlıyor

Bookmark and Share

13.08.2012
Çiçek Halı Festivali Belçika'nın başkenti Brüksel’de Grand Place meydanında iki yıl arayla yapılıyor. Begonyalardan oluşan festival bu yıl 14-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Haber: Derya Ülkar / mihaber

 

İlk uygulaması 1971 yılında E. Stautemans isimli bir peyzaj mimarı tarafından küçük kilim ve halı desenleri üzerinde çalışılarak başlamış olan etkinlik, günümüzde 2 bin metrekarelerik bir alanda yapılıyor.

Grand Place meydanında önceden projelendirilen ve motifleri çizilen halının çim döşemeleri yapıldıktan sonra çiçeklerin yerleştirilme işlemine geçiliyor. Uzmanlar ve gönüllülerden oluşan grubun, Brüksel'in simgesi olan ve teker teker yerleştirdiği begonyalar 2 bin metrekarelik çiçekten halı halini alıyor. Halının yapımında yaklaşık 700 bin begonya kullanılıyor. Belçika'da yılda 60 milyon begonya üretiliyor.

Begonya çiçeğinin kullanılmasının sebebi ise begonyanın kötü hava şartlarına ve güneşe karşı dayanıklı olması. Çiçeklerin daha uzun sergilenebilmesi için etkinlik Ağustos ayında geçekleştiriliyor. Dünyanın en büyük çiçekten halısı, Grand Place meydanında bu yıl 14-19 Ağustos tarihleri arasında ziyaretçilerine açılacak.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics