Logo EurActiv.com.tr

Vassiliou: 'AB kültür bütçesini kısmayı aklınızdan bile geçirmeyin'

Bookmark and Share
(en)

22.01.2013
Avrupa Komisyonu'nun kültür ve eğitimden sorumlu üyesi Androulla Vassiliou, Avrupa Birliği liderlerine kültür bütçesinde kesintiye gitmeme uyarısında bulundu.

Haftasonu 2013 Avrupa Kültür Başkenti Kosice, Slovakya'da bulunan Vassiliou, 'Kültür bütçesini aklınızdan bile geçirmeyin. Kültür, kriz dönemlerinde özellikle önem taşıyor' dedi.

AB liderleri, 7-8 Şubat'ta AB'nin 2014-2020 bütçesini görüşmek için bir araya gelecek.

AB'nin, 'Yaratıcı Avrupa' adı altında kültür için ayırdığı para, 2014-2020 dönemi için 1.8 milyar Euro gibi mütevazı bir miktar. Bu paraya, AB'nin 'Güvenlik ve Vatandaşlık' bütçesi altındaki üçüncü başlıkta yer veriliyor. Bu kategori, 22-23 Kasım'da yapılan ve bir anlaşmaya varılamayan bir önceki bütçe zirvesinde getirilen değişikliklerin en büyük kurbanlarından biri olmuştu.

Slovakya'nın doğusundaki Kosice'nin 2013 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, 70 yerde 200 etkinlik yer alıyor.

Komisyon'un eğitim, kültür, çok dillilik ve gençlikten sorumlu üyesi Vassiliou, 'Bu girişim, Avrupa Birliği'nin kültürel çeşitliliğe desteğinin yanı sıra kültürün, Avrupa'da sınırların diğer tarafındaki insanları nasıl bir araya getirebileceğini de gösteriyor. Avrupa Birliği'nin bir pazardan daha fazlası olduğunu gösteriyor, kültürün Avrupa projemizin kalbinde ve ruhunda olduğunu bize hatırlatıyor' dedi.

Slovakya Kültür Bakanı Marek Madaric ise, 'Avrupa Kültür Başkenti ünvanı, Slovakya tarihindeki en önemli kültür projesi' dedi.

Zuzana Gabrizova - EurActiv Slovakya

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics