Logo EurActiv.com.tr

ABD'nin seçimi bir kez daha Obama

Bookmark and Share

07.11.2012
ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinde Barack Obama, 303 delegenin oylarını alarak yeniden başkan seçilirken, 206 oy alan Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney, yenilgiyi kabul etti. Obama, yaptığı zafer konuşmasında 'ABD için en iyisinin yolda olduğunu biliyoruz' dedi.

Seçimde Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluklarını koruması beklenirken, Demokratların da Senato'daki çoğunluğu sağlayacağı tahmin ediliyor.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından Chicago'da destekçilerine seslenen Obama, başkan adayı Romney ve başkan yardımcısı adayı Paul Ryan'ı yürüttükleri kampanyalarından ötürü kutladı.

'Ayağa kalktık, geri gelmek için çaba gösterdik ve kalbimizin derinliklerinde biliyoruz ki Amerika Birleşik Devletleri için en iyisi yolda' diyen Obama, bütçe açığını azaltma konusunda Kongre'de Cumhuriyetçi liderlerle birlikte çalışma sözü verdi.

Obama, 'Biz bir Amerika ailesiyiz ve bir ulus olarak kaderimiz ortak' dedi.

Kampanyasının merkezi Boston'da konuşan Romney ise başarısı sebebiyle Başkan Obama'yı kutlayarak 'Seçimler sona erdi, fakat prensiplerimiz halen yerinde. Ülkeyi farklı bir yöne yöneltmeye dair umutlarınızı tatmin ettiğimi umuyorum' dedi.

ABD anayasasına göre 270 delegeyi kazanan aday, başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanıyor. Adayların ülke genelinde aldığı oylar ise birbirine yakın seyrediyor ve henüz netlik kazanmış değil.

Obama'yı önümüzdeki dönemde, yüzde 8'e yakın seyreden işsizlik oranları, yavaş ekonomik büyüme ve yüksek bütçe açığı gibi sorunlar bekliyor.

Avrupa'dan tebrik

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, yayımladığı Twitter mesajında 'Başkan Obama'nın yeniden seçilmesinden çok memnun olduğunu' yazdı.

Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yayımladıkları ortak mesajda ise Başkan Obama'ya içten tebrikler ileterek 'ABD, Avrupa Birliği'nin önemli stratejik ortaklarından biridir ve Başkan Obama ile geçtiğimiz dört yılda kurduğumuz yakın işbirliğini sürdürmeyi, ikili ilişkilerimizi güçlendirmeyi ve aralarında güvenlik ve ekonominin de bulunduğu küresel görevlerde ortak bir şekilde yer almayı beklediklerini' söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun içişlerden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, Twitter'da 'Dört yıl daha! Başkan Obama'ya tebrikler' diye yazdı.

Komisyon'un kurumlar arası ilişkiler ve idareden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefovic ise 'Barack Obama'nın yeniden seçildiğini görmek güzel! ABD'deki siyasi enerji, yüksek katılım oranları takdire şayan. İkinci dönem için güçlü bir yetki' dedi.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics