Logo EurActiv.com.tr

EU JOBS

more offers »

Dünya Mandela'yı anıyor

Bookmark and Share
(en)

06.12.2013
Avrupa Birliği ve dünya liderlerinden, Perşembe akşamı hayatını kaybeden, Güney Afrika'daki apartheid rejimle mücadele ederek ülkenin ilk siyahi devlet başkanı olan Nelson Mandela için taziye mesajları yağdı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Twitter'da 'Büyük bir ışık dünyayı terk etti. Nelson Mandela çağımızın kahramanlarından biriydi' diye yazdı.

95 yaşında hayatını kaybeden Nelson Mandela, 1994-1999 yılları arasında Güney Afrika'nın devlet başkanlığını yapmıştı. Ülkesinin ilk siyahi devlet başkanı ve siyahilerin de katıldığı ilk seçimde sandıktan çıkan devlet başkanı olmuştu. Mandela'nın yönetimi, apartheid rejimin mirasını ortadan kaldırmaya odaklanmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 'Nelson Mandela tarih yazdı. Güney Afrika'nın ve tüm dünyanın. Nelson Mandela'nın mesajı ortadan kaybolmayacak. Özgürlük savaşçılarına ilham; haklı mücadele ve evrensel hakları savunan halklara güven vermeye devam edecektir' dedi.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 'Nelson Mandela benim kuşağıma ve dünyamıza herkesten çok ilham verdi' dedi.

Avrupa Parlamentosu'nun hoşgörüsüzlük, fanatizm, ırkçılık ve baskıya karşı duran kişilere verdiği Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülünü'nün ilk sahibi, 1988 yılında Mandela olmuştu.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, 'Güney Afrika bugün babasını kaybetti, dünya bir kahramanı kaybetti. Çağımızın en büyük insanlarından birini saygıyla anıyorum. Dünyada keşke Nelson Mandela gibi daha çok lider olsaydı. Güle güle Madiba, senin mücadelen milyonların kalbinde yaşıyor' dedi.

Avrupalı liberallerin lideri Graham Watson, Mandela'nın 'dev bir insan' olduğunu ve tüm hayatını, Avrupalı liberallerin de kalbinde yer etmiş değerleri oluşturma ve savunmaya adadığını söyledi.

Watson, 'Maalesef gezegenimiz Nelson Mandela çapında çok az figür gördü. Direnç karşısındaki azmi, insan onuru ve bütünlüğünün önemine ve değerine bağlılığı, kendisini tarihte benzersiz bir insan yapıyor' dedi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki merkez sağ EPP grubunun lideri Joseph Daul, dünyanın bir hümanizm ikonunu kaybettiğini söyledi.

Daul, 'Nelson Mandela, kökenimiz, ırkımız ya da inançlarımız ne olursa olsun hepimiz için bir modeldi. Bağışlayıcılık, cesaret ve sorumluluk değerlerini bünyesinde en üst düzeyde toplamıştı. Grubumuz, Sayın Mandela'nın tüm dünya vatandaşları açısından temsil ettiği hümanizm ve alçakgönüllülük ideallerine duyduğu hayranlığı ifade etmektedir' dedi.

Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Komisyonu, yaptıkları ortak açıklamada '[Mandela'nın] anısını onurlandırmanın, bunun için yorulmadan mücadele ettiği gerçek ve derinlikli demokrasi değerlerine bağlılığımızı yinelemekten daha iyi bir yolu bulunmamaktadır' dedi.

ABD'nin ilk siyahi Başkanı Barack Obama da Mandela'nın 'herhangi bir insandan beklenebilecek olandan çok daha fazlasını başardığını' söyledi.

Obama, 'Bugün artık evine gitti. Dünyada bu çağı paylaşacağımız en etkili, cesur ve iyi insanlardan birini kaybettik' dedi.

© EurActiv 2007-2014. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics