Logo EurActiv.com.tr

EU JOBS

more offers »

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde operasyon başlattı

Bookmark and Share
(en)

06.12.2013
Birleşmiş Milletler'den destek gelmesinin ardından Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde tırmanan dini çatışmaların kitlesel katliama dönüşmemesi için derhal harekete geçme kararı aldı.

Reuters'a konuşan tanıklar, ağırlıklı olarak Müslümanlardan oluşan ve ülkenin yönetimini ele geçiren eski isyancılarla Hıristiyan milisler ve görevden alınan Devlet Başkanı François Bozize'ye bağlı savaşçılar arasında Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yaşanan çatışmalarda en az 105 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

1994'te Ruanda'da yüz binlerce insanın dünyanın gözü önünde soykırıma uğradığını aklında tutan ABD ve Batı ülkeleri, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki anarşi halinin sivil katliamına dönüşmemesi için uluslararası toplumu acilen harekete geçmeye çağırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden onay çıkmasının ardından yaptığı açıklamalarda 'Derhal, yani bu akşam harekete geçme kararı aldım' dedi.

Ülkeye aynı zamanda silah ambargosu getirildi ve Güvenlik Konseyi, BM'den olası bir barış gücü için hazırlık yapmasını istedi.

Fransa'nın, Bangui havaalanında 650 askeri bulunuyor. Bunların 250'si Perşembe günü ülkedeki Fransa binalarını ve vatandaşlarını korumak için görevlendirildi. Hollande, komşu ülkelerden gelecek desteklerle birlikte bu sayının ikiye katlanacağını söyledi.

Fransa'nın eski kolonisinde ağırlıklı olarak Müslümanlardan oluşan isyancıların Mart ayında yönetimi ele geçirmesinin ardından Hıristiyan çoğunluk ile aralarında şiddet olayları yaşanmaya başlamıştı. Ancak kriz, Perşembe günü zirve yaptı.

Bangui'de bulunan Uluslararası Af Örgütü kriz uzmanı Joanne Mariner, 'Son derece güvenilir kaynaklardan, çok sayıda yargısız infaz haberi aldık. Bu da uluslararası birliklerin gelerek ülkede emniyeti sağlaması gerektiğine işaret ediyor. Durum hızla kontrolden çıkıyor' dedi.

Bangui'deki PK5 mahallesindeki bir camiye 53 ceset getirildiği, cesetlerin çoğunun dövülerek ya da doğranarak öldürülen kişilere ait olduğu bildirildi.

Başkentin 300 kilometre kuzeyinde, Bossangoa'daki üslerinde yüzlerce sivili koruyan Afrikalı barış güçlerine de ateş açıldığı bildirildi.

Zengin altın, elmas ve uranyum yataklarına sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti on yıllardan bu yana istikrarsızlık ve komşularındaki çatışmaların sıçraması sebebiyle kriz yaşıyor.

Eski isyancı birliği Seleka'nın lideri ve şu andaki geçici Devlet Başkanı Michel Djotodia, kendisine bağlı birlikleri kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Eski isyancıların Bangui ve ülkenin geri kalanındaki saldırılarından korunmak için ülkenin dört bir yanında ağırlıklı olarak Hıristiyanlardan oluşan ve 'anti-balaka' olarak bilinen yerel milisler oluşturulmaya başladı.

400 bin kişi, yani nüfusun yüzde 10'u evini terk etmek zorunda kaldı. Djotodia ve Başbakan Nicolas Tiangaye, Bangui'deki saldırılardan Bozize yanlılarını sorumlu tuttu. Djotodia'nın emniyet şefi General Arda Hakouma, tüfek, roketatar ve palalı 'anti-balaka' birimleri de bulunduğunu söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Bangui'de 90 yaralıyı tedavi ettiklerini açıkladı. Afrikalı barış kuvvetlerinin sivillerin kendilerini yağmacılardan koruma çağrılarına kulak asmadığını, çoğu personelin kaçtığı bildirildi.

Reuters'a konuşan bir tanık, şehrin güneydoğusundaki terk edilmiş bir markette düzinelerce ceset gördüğünü söyledi.

Çatışmaların, Bozize'nin sık sık Seleka kuvvetlerince saldırıya uğrayan ve eski cumhurbaşkanı devrilmeden önce silahlandırıldığı bildirilen Boy Rabe mahallesinde başladığı anlaşılıyor.

Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı PK5 mahallesinde de sivillere silah dağıtıldığı bildirildi.

Hükümet sokağa çıkma yasağı ilan etti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınırı kapattı.

İnsan hakları örgütleri ülkeye derhal BM barış güçlerinin gitmesi çağrısında bulundu, ancak bölgedeki liderler öncelikle Fransa destekli Afrika kuvvetlerinin durumu kontrol altına alıp alamayacağını görmek istiyor.

Daha önce de Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çatışmalara müdahale eden Fransa önceleri bu kez müdahalede bulunmak istemiyordu. Ancak şiddetin tırmanması üzerinde Fransa müdahale zorunda kaldı.

© EurActiv 2007-2014. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics