Logo EurActiv.com.tr

AB 2013'te turizmden umutlu

Bookmark and Share

06.03.2013
Avrupa Komisyonu, ekonomik krize rağmen AB'de turizm sektörünün 2013 yılında da büyümeye devam etmesini bekliyor. Veriler ise AB vatandaşlarının büyük kısmının tatillerini kendi ülkeleri ya da diğer AB ülkelerinde geçirdiğini gösteriyor.

Avrupa Komisyonu, son araştırmalara göre AB vatandaşlarının yüzde 75'inin bu yıl tatile gitmeyi planladığını, ancak yüzde 34'ünün planlarını ekonomik duruma göre adapte edeceğini bildirdiğini aktardı.

Buna göre 2013 için tatil planları, 2012 yılında gerçekleşenlere benzer seyrediyor. İspanya (%12), İtalya (%8) ve Fransa (%7) halen en çok tercih edilen ülkelerken, yüzde 51'lik kesim tatillerini kendi ülkelerinde geçirmeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu'nun sanayi ve girişimcilikten sorumlu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani, son Erobarometer araştırmasıyla ilgili olarak 'Avrupalıların yüzde 75'inin 2013 yılında tatile gitmeyi planladığı göz önünde bulundurulduğunda, sektörün ekonomiye katkısı son derece umut verici. Bu iyi bir haber, çünkü [turizm], pek çok küçük işletmenin diğer sektörlere ekonomi krizden çıkmamız için bir mesaj göstereceği önemli bir sektör' dedi.

Araştırmaya göre Avrupalıların yüzde 71'i, 2012 yılında iş ya da özel sebeplerle seyahat etti. Seyahat etmemenin en büyük sebebi olarak yüzde 46 ile mali sorunlar gösterildi.

En az dört gece için tatile çıkan AB vatandaşlarının yüzde 88'i, tatillerini AB içinde geçirdi. Bu tatillerin en büyük kısmı, yüzde 40 'güneş ve sahil' turizmi çerçevesinde gerçekleşti. Aile ve yakınları ziyaret de yüzde 36 ile ikinci sırada yer aldı.

Araştırmaya katılanların yüzde 92'si, tatilleri sırasında konaklamadan memnun olduğunu söyledi. Yüzde 31, konaklama kalitesini, tatilini başka bir zaman da aynı yerde geçirmek için ana unsur olarak değerlendirdi. AB vatandaşlarının yüzde 83'ü ise tatilleri sırasında fiyatlardan genel olarak memnun olduğununu belirtti.

© EurActiv 2007-2016. Bütün hakları saklıdır
Teknoloji ve Dizayn MONOGRAM
Web Analytics