GENEL SPONSOR

MEDYA PARTNERI

Fransa ve Almanya'da ilkokul öğrencilerine yönelik hazırlanan "Türkiye'de yaşıyoruz" adlı yardımcı ders kitabında terör örgütü PKK propagandası yapılıyor. Hürriyet Avrupa'nın haberine göre 8-10 yaş grubu öğrenciler için hazırlanan kitapta, PKK'nın baskılara karşı kurulan bir örgüt olduğu anlatılıyor.

Alman ilkokul kitabı

İLKOKUL öğrencilerine yönelik Fransa'da kaleme alınan "Mehmet, Hatice et Hozan vivent en Turquie" (Mehmet, Hatice ve Hozan Türkiye'de yaşıyor) adlı yardımcı ders kitabında terör örgütü PKK'nın propagandası yapılıyor. Sözde Türkiye'nin tanıtıldığı kitapla öğrencilere bambaşka bir Türkiye portresi çizen Fransız yazar Alexandre Messager, kitapta üzerinde PKK ibaresi bulunan sözde Kürdistan haritasına da yer veriyor.

"Wir leben in der Türkei" (Türkiye'de yaşıyoruz) başlığıyla Almanca'ya da çevrilen ve Knesebeck Von Dem yayınevi tarafından basılan kitap Almanya'daki kitapçı ve kütüphanelerde Türkiye ile ilgili bilgi edinmek isteyen çocuklara sunuluyor. 48 sayfalık kitap 8-10 yaş grubu çocuklarına tavsiye ediliyor.

8-10 YAŞ GRUBUNA PKK TANITILIYOR
Kitapta tanıtılan Kürt asıllı Hozan adlı çocuğun mensubu olduğu etnik grubun "Kürdistan" adlı özerk bir ülke talebinde bulunduğu, söz konusu ülkenin İran, Irak, Suriye ve Türkiye topraklarının sınırları içinde olduğu anlatılıyor. Kitabın 36. sayfasında Atatürk'ün Hozan'ın mensubu olduğu etnik gruba olumsuz etkisi olduğu belirtiliyor.Türkiye'nin bağımsız bir Kürdistan kurulmasını engellemesi nedeniyle PKK adlı bir örgütün kurulduğu anlatılan kitapta, örgütün Türkiye'ye karşı özerk bir ülke kurulması için savaştığı da ekleniyor.

AFRİKA'YI DA TANITMIŞ
Yazar Messager, çeşitli ülkelerdeki çocukların gözlerinden o ülkeleri tanıttığı seri kapsamında “Endonezya'da yaşamak”, "Japonya'da yaşamak”, “Çocuklar için Afrika” ve “Çocuklar için Asya” adlı kitapları da yayınlamıştı.

Türkiye'nin tanıtıldığı kitapta ise İstanbul'da yaşayan Mehmet, Ankara'da yaşayan Hatice ve Diyarbakır'da yaşayan Hozan'ın izlenimlerine yer veriliyor.

YAYINEVİ NE DEDİ
Kitabı Almanya'da yayınlayan yayınevinin basın sözcüsü Jule Menig eleştirilere karşılık şunları söyledi:

“Bu seride çocuklara başka ülkelerin tarihi ve kültürü hakkında gerçekçi izlenim aktarmak yazarın birincil hedefidir. Söz konusu gerçekçi izlenimleri etkili biçimde aktarabilmek için ülkelerde yaşayan üç etnik veya dini gruptan çocukların hikayelerine yer veriliyor. Bu serinin diğer kitaplarında da uygulanmıştır. Söz konusu harita ise kartografik bir harita değildir, sadece Türkiye'de ve başka ülkelerde yaşayan bir azınlığın yaşam alanını temsil ediyor. Böylece kitapta adı geçen Kürdistan; dört ülke üzerine yayılmış bir bölgedir ve ülke veya resmi devlet değildir. İran ve Irak, kendi topraklarında yaşayan azınlığa resmi olarak Kürdistan adı altında bir bölge vermiştir. Ancak içinde azınlık mensuplarını barındıran tüm ülkeler özerk bir ülkenin kurulmasına karşı. Kitapta, Türkiye'nin içinde barındırdığı azınlık ile yaşadığı anlaşmazlığa yer verilmesi, gerçekçi izlenim aktarmak ilkesine bağlı olarak gerçekleşmiştir.”

(Adnan Akyüz-Hürriyet)

 

 

© EurActiv 2003-2016.